joi, 19 februarie 2009

Arbitru agresat în Cupa UEFA

Darko Ceferin a fost umplut de sânge la Nijmegen (Olanda)
Era minutul 63 al partidei de la Nijmegen dintre NEC şi Hamburg SV, din cadrul Cupei UEFA. Germanii conduceau cu scorul de 2-0, moment în care la aplanarea unui conflict între doi jucători, atunci când s-a apropiat de linia de margine, în timp ce jucătorii ambelor echipe se fereau de obiectele aruncate din tribună, unul dintre acesta l-a nimerit pe arbitrul sloven Darko Ceferin. Deasupra tâmplei stângi a arbitrului s-a produs o plagă, aceasta sângerând destul de abundent. Ceferin a întrerupt partida, iar după ce i s-au acordat îngrijiri medicale, a reluat ostilităţile. Adică, după aproximativ două minute. La noi, imediat s-a făcut legătura cu meciul Rapid - Steaua, întrerupt de Alexandru Deaconu, după ce a fost lovit în cap de o brichetă. S-a amintit şi de celebra întâmplare de la Roma, la meciul AS Roma - Dinamo Kiev, de pe "Olimpico", atunci când suedezul Anders Frisk a întrerupt partida după ce a fost lovit la pauză de o monedă, într-o partidă supervizată de Mircea Sandu.
După părerea mea, regulamentul lasă la latitudinea arbitrului decizia de a continua meciul într-o asemenea situaţie. Aşa că toate comentariile sunt... inutile. Nu se pot compara nici unul dintre cele trei cazuri. În fiecare dintre ele, arbitrul a luat decizia în conformitate cu regulamentul şi în funcţie de atmosfera pe care fiecare o simte... Iar un bun arbitru, trebuie să simtă jocul... Altfel...