sâmbătă, 31 octombrie 2009

Liga I, rezultatele partidelor de sâmbătă

Astra Ploieşti - Ceahlăul 1-1
Ganea 77 - Sofroni 84; Djokic (83) şi Ganea (90), ambii de la Astra, au fost eliminaţi
Unirea Urziceni - Universitatea Craiova 3-2
Frunză 27, 60, Bilaşco 90 - M. Costea 54, Woobay 70

Campionatul Mondial under 17 Nigeria, rezultatele partidelor de sâmbătă

Gambia - Columbia 2-2
Olanda - Iran 0-1
Turcia - Noua Zeelandă 1-1
Burkina Faso - Costa Rica 4-1

Arbitri şi observatori români în Champions League!

O brigadă de arbitrii şi doi observatori (la două partide diferite) din România vor oficia în următoarea etapă din Champions League. Din păcate, nu este vorba de prestigioasă întrecere visată de orice persoană implicată în fotbal, ci este vorba de competiţie similară feminină! Etapa respectivă din ea mai importantă competiţie europeană la nivel de cluburi din fotbalul feminin va avea loc pe 4 şi 5 noiembrie.
ora 19.00, Monpellier: Montpellier - Bayern Munchen
Cristina Ionescu (foto) - Monica Rigo, Carmen Neagu (România) - Guido Cornella (Elveţia), Gudmunder Ingi Jónsson (Islanda)
ora 20.00, Potsdam: Potsdam - Brondby Copenhaga
Tanja Schett - Cindy Zeferino De Oliveira, Michaela Kaar (Austria) - Camelia Nicolae (România), Niklas à Lídarenda (Feroe)
ora 20.00, Hjorring (Danemarca): Fortuna - Lyon
Natalia Avdonchenko - Oxana Akulova, Albina Krestkaia (Rusia) - Betina Norman (Danemarca) - Cristian Bivolaru (România), Michel Piraux (Belgia)

Campionatul Mondial under 17 Nigeria, partidele de duminică

ora 17.00
Kano: Malawi - Spania
arbitru - Pablo Pozo (Chile)
Ijebu Ode: SUA - Emiratele Arabe Unite
arbitru - Koman Coulibaly (Mali)
ora 20.00
Kaduna: Coreea de Sud - Algeria
arbitru - Michael Hester (Noua Zeelandă)
Kano: Italia - Uruguay
arbitru - Tom Henning Ovrebo (Norvegia)

Campionatul Mondial under 17 Nigeria, rezultatele partidelor de vineri

Germania - Honduras 3-1
Argentina - Nigeria 1-2
Japonia - Mexic 0-2
Elveţia - Brazilia 1-0

Liga a II-a, rezultate

Seria I
Dunărea Galaţi - Farul 0-1
Delta Tulcea - Sportul Studenţesc 0-0
Tricolorul Breaza - Petrolul 1-5
Săgeata Stejaru - Dunărea Giurgiu 1-0
Dinamo II - Cetatea Suceava 3-2
FCM Bacău - FC Botoşani 2-1
CSM Rm. Sărat - FC Snagov, nu s-a disputat
Gloria Buzău - Concordia Chiajna 1-1
Steaua II - Victoria Brăneşti 1-2
Seria a II-a
FC Argeş - CSM Rm. Vâlcea 1-1
Minerul Lupeni - Silvania Şimleul Silvaniei 2-1
CS Otopeni - Dacia Mioveni 1-1
FC Drobeta - FC Bihor 1-0
FCM Tg. Mureş - Jiul 2-1
Arieşul Turda - Universitatea Cluj 1-0
Mureşul Deva - UTA 1-1
Gaz Metan CFR Craiova - Fortuna Covaci 1-1
FC Baia Mare - CFR Timişoara, nu s-a disputat

Lahti (Finlanda) - "Lahden Stadion"

"Lahden Stadion"
Este un stadion din oraşul finlandez Lahti, aici desfăşurându-se atât partidele de pe teren propriu ale formaţiei din prima ligă finlandeză FC Lahti, dar şi - pe timpul iernii - diverse competiţii de schi fond şi de biatlon. Arena a fost construită în anul 1981, renovată în anul 2003 şi are o capacitate de 14.500 locuri..
Lahti
Este capitala regiunii Paijanne Tavastia şi este situat în sudul Finlandei. Lahti este situat pe malul sudic al lacului Vesijarvi. Are o populaţie de aproximativ 100.000 locuitori şi este recunoscut ca un centru cultural al Finlandei, dar şi unul sportiv, concursurile de sărituri de la trambulină de aici fiind celebre în întreaga lume.

vineri, 30 octombrie 2009

Să ne mai şi amuzăm...

Partide internaţionale, sâmbătă, 31 octombrie

Preliminariile Campionatului European Juniori under 17
ora 13.00, Baku (Azerbaidjan): Anglia - Serbia
arbitru - Jan Jilek (Cehia)
ora 13.00, Baku (Azerbaidjan): Kazahstan - Azerbaidjan
arbitru - Goran Spirkoski (Macedonia)

Campionatul Mondial under 17 NIgeria, partidele de sâmbătă

ora 17.00
Calabar: Gambia - Columbia
arbitru - Howard Webb (Anglia)
Enugu: Olanda - Iran
arbitru - Carlos Batres (Guatemala)
ora 20.00
Enugu: Burkina Faso - Costa Rica
arbitru - Ravshan Irmatov (Uzbekistan)
Calabar: Noua Zeelandă - Turcia
arbitru - Martin Vazquez (Uruguay)

Rezultatele echipelor prahovene în Liga a III-a

Petrolul Teleajen - Juventus Bucureşti 1-4
De Grood (21) / Călinţaru (26, 71), Dima (49), Mihăiescu (52)
Conpet Ploieşti - CSM Târgovişte 3-0
Enescu (36), C. Ilie (62), M. Ivan (81)
Rapid II - Petrolistul Boldeşti 3-2
M. Stoica (41, 75), Tene (61) / G. Bociu (8, 13)
Electrosid Titu - AFC Filipeştii de Pădure 5-1
Ionică (39, 52, 65, 76), L. Neagu 90/ Chiriţă (14)
CF Predeal - Chimia Brazi 1-3
Cristache 21 / Stana (59 - pen.), M. Dinu (63), C. Vlad (86)

Randers (Danemarca) - "Essex Park"

"Essex Park"
Este un stadion din localiatea daneză Randers, unde îşi dispută partidele de pe teren propriu formaţia FC Randers, care activează în prima ligă din această ţară. Arena a fost construită în anul 1961 şi modernizată în anul 2006. Aparţine municipalităţii şi are o capacitate de 12.000 locuri, dar pentru meciurile internaţională capacitatea maximă admisă de normele UEFA este de 6.114 locuri.
Randers
Este un oraş din Danemarca, situat în regiunea Aarhus. Este un port situat în peninsula Jutland, în centrul ţării. Are o populaţie de peste 94.000 locuitori şi este oraşul în care s-a născut celebru autor de poveşti Hans Chistian Andersen. În Randers se află cea mai nordică grădină zoologică tropicală, în care se regăsesc într-o simbioză aproape perfectă numeroase specii atât de plante, cât şi de animale, caracteristice zonelor tropicale.

Delegări Liga I, etapa a XII-a

Astra Ploieşti - Ceahlăul, sâmbătă, ora 18.00
Marius Avram (Bucureşti) - Ioan Onicaş (Zalău), Vasile Marinescu (Bucureşti) - Marius Bocăneală (Galaţi) - Cornel Sorescu, Vasile Ilinca (Piteşti)
Unirea Urziceni - Universitatea Craiova, sâmbătă, ora 21.30
arbitri străini - Victor Berbecaru (Rm. Vâlcea) - Constantin Ştefan, Sorin Satmari (Bucureşti)
Unirea Alba Iulia - CFR Cluj, duminică, ora 14.00
Cristian Balaj (Baia Mare) - Adrian Vidan (Bucureşti), Florin Păunescu (Rm. Vâlcea) - Cătălin Popa (Piteşti) - Nicolae Grigorescu, Viorel Boiţ (Timişoara)
Sporting Vaslui - Internaţional Curtea de Argeş, duminică, ora 16.00
Georgian Ionescu (Buzău) - Vladimir Urzică (Piatra Neamţ), Stelian Slabu (Braşov) - Bogdan Hanceariuc (Iaşi) - Nicolae Marodin, Vasile Dobrescu (Bucureşti)
Rapid - Oţelul, duminică, ora 18.00
Istvan Kovacs (Carei) - Cristian Nica (Ploieşti), Iulian Szekely (Cluj) - Radu Petrescu (Bucureşti) - Ioan Igna (Timişoara), Hacic Garabet (Constanţa)
Poli Iaşi - Dinamo, duminică, ora 20.00
Alexandru Deaconu (Bucureşti) - Mihai Iliescu (Craiova), Eduard Crângaşu (Ploieşti) - Cristian Sava (Bacău) - Vasile Curt (Constanţa), Romeo Paşcu (Braşov)
FC Timişoara - Steaua, duminică, ora 21.45
arbitri străini - Ovidiu Haţegan (Arad) - Valeriu Ioniţă (Bucureşti), Mircea Dancu (Sibiu)
Gloria Bistriţa - Gaz Metan Mediaş, luni, ora 18.00
Robert Dumitru (Braşov) - Florin Ungureanu, Bogdan Velicu (Bucureşti) - Paul Unimăţan (Zalău) - Stan Prodan (Alexandria), Dan Ionescu (Bucureşti)
FC Braşov - Pandurii Tg. Jiu, luni, ora 20.00
Mugurel Drăgănescu (Breaza) - Mircea Orbuleţ (Bucureşti), Daniel Hulubei (Vaslui) - Teodora Albon (Cluj) - Constantin Gheorghe (Suceava), Emerich Demobrovski (Timişoara)

Cupa României, rezultatele partidelor de joi

Gaz Metan CFR Craiova - CFR Cluj 0-1
Internaţional Curtea de Argeş - Rapid 2-1
Dinamo - Oţelul Galaţi 1-0

joi, 29 octombrie 2009

Alexandru Deaconu va arbitra în Irlanda de Nord

UEFA a anunţat arbitrii partidelor din cadrul preliminariilor Campionatului European de Tineret under 21, care vor avea loc la mijlocul lunii martie. Printre arbitrii delegaţi se numără şi o brigadă din România, compusă din Alexandru Deaconu (foto) (Bucureşti) - Eduard Dumitrescu (Piteşti), Sebastian Gheorghe (Suceava) - Sebastian Colţescu (Craiova). Ei vor arbitra partida Irlanda de Nord - Cehia, care va avea loc pe data de 17 noiembrie, ora 21.45, la Ballymena, pe "The Showgrounds". Observatorii partidei arbitrate de Deaconu vor fi Bert Andersson (Suedia) şi Robert Sterckx (Belgia).
În aceeaşi fază a competiţiei şi doi observatori români au fost delegaţi de forul continental. Dumitru Mihalache va merge în Turcia, la Trabzon, acolo unde va superviza jocul Turcia - Elveţia, din data de 14 noiembrie, joc care va fi condus de polonezul Marcin Borski. Tot în Turcia, dar pe 18 noiembrie şi în localitatea Rize, va merge Nicolae Grigorescu, timişoreanmul fiind delegat de UEFA să supervizeze arbitrajul croatului Drazenko Kovacecic la partida Turcia - Estonia.

Campionatul Mondial under 17 Nigeria, partidele de vineri

ora 17.00
Abuja: Germania - Honduras
arbitru - Carlos Amarilla (Paraguay)
Bauchi: Argentina - Nigeria
arbitru - Jair Marrufo (SUA)
ora 20.00
Lagos: Japonia - Mexic
arbitru - Stephane Lannoy (Franţa)
Abuja: Elveţia - Brazilia
arbitru - Eddy Maillet (Seychelles)

Campionatul Mondial under 17 Nigeria, rezultatele partidelor de joi

Turcia - Costa Rica 4-1
SUA - Malawi 1-0
Emiratele Arabe Unite - Spania 1-3
Italia - Coreea de Sud 2-1
Uruguay - Algeria 2-0

Delegări Liga A Prahova

Petrolul '95 Ploieşti - Caraimanul Buşteni, sâmbătă, ora 11.00
Mihai Amorăriţei - Ştefan Călăraşu, Sorin Nistor - Ioan Andreoiu
Gloria Vâlcăneşti - Petrolul II Ploieşti, duminică, ora 11.00
Bogdan Banu - Valentin Zanfir, Vasile Tiron - Virgil Dridea
Victoria Fântânele - Unirea Urlaţi, duminică, ora 11.00
Haralambie Ion - Adrian Stoenoiu, Dragoş Pantilie - Gheorghe Andrei
CS Brazi - Voinţa Bălţeşti, sâmbătă, ora 11.00
Viorel Căunei - Mihai Vizitiu, Andrei Sotir - Silviu Pantilimonescu
Podgoria Vadu Săpat - Intersport Plopeni, sâmbătă, ora 15.00
Laurenţiu Piciu - Valentin Dumitru, Adrian Calestru - Traian Notaru
Artsani Păuleşti - CS Ceptura, duminică, ora 11.00
George Frăţilă - Emil Pascu, Emil Bozieru - Alexandru Popa
ASO Slănic - CS Băneşti, sâmbătă, ora 15.00
Marius Petre - Louis Oprescu, Ionuţ Necula - Stelian Achimescu
Unirea Câmpina - Cheile Doftanei Brebu, sâmbătă, ora 11.00
Ionuţ Neagu - Alexandru Chivu, Romulus Sprânceană - Mihai Ion
Avântul Măneciu - Tineretul Tomşani, duminică, ora 11.00
Andrei Moroiţă - Marian Iamandi, Dan Săcuiu - Ion Marin

Delegări Liga B Prahova

Seria Est
Progresul Bucov - Tinereţea Izvoarele, sâmbătă, ora 15.00
Adrian Illyeş - Cristian Lefter, Emil Mateescu - Teodor Negoiţă
Voinţa Vadu Părului - Unirea Lipăneşti, duminică, ora 11.00 (teren Albeşti)
Valentin Marinică - Daniel Avram, Irinel Georgescu - Octavian Stănculescu
Avântul Tomşani - Voinţa Măgurele, duminică, ora 11.00
Marcel Marin - Sorin Nistor, Iulian Roşală - Constantin Panait
Juventus Ploieşti - CS Blejoi, sâmbătă, ora 15.00 (teren Minerul Filipeşti)
Răzvan Radu - Gabriel Brăila, Mihai Coman - Robert Mihail
AS Văleni - Progresul Drăgăneşti, sâmbătă, ora 15.00
Haralambie Ion - Marius Diaconu, Roxana Bănăseanu - Constantin Dumitrache
Viticultorul Dârvari - AS Podenii Noi, duminică, ora 11.00
Gabriel Cojanu - Vlad Ioniţă, Adrian Zincă - Radu Vasile
Viitorul Fulga - Ştiinţa Albeşti, duminică, ora 11.00
Laurenţiu Piciu - Gabriel Ghidia, Nicolae Dobre - Nicolae Stan
Voinţa Ciorani - Avântul Iordăcheanu, duminică, ora 11.00
Costin Pantilimonescu - Ionuţ Necula, Cristian Voicilaş - Nelu Ştefănescu
Gloria plopu - Carpaţi Sinaia, sâmbătă, ora 15.00
Alin Gheorghe - Daniel Avram, Dragoş Pantilie - Viorel Badea
Seria Vest
Voinţa Vărbilău - Luceafărul Drajna, sâmbătă, ora 15.00
Marcel Marin - Ionuţ Florescu, Mihai Băcescu - Gheorghe Mihai
Intersport Călineşti - Real Rio Cocoşeşti, sâmbătă, ora 15.00 (teren Filipeştii de Târg)
George Frăţilă - Alexandru Ilie, Ionel Gheonea - Mitu Roşu
CS Şirna - Victoria Bordeni, duminică, ora 11.00 (teren Tăriceni)
Răzvan Ioana - Louis Oprescu, Alexandru Nica - Florinaş Piciu
Unirea Cocorăştii Colţ - Gloria Ologeni, duminică, ora 11.00
Sorin Pavel - Ştefan Dobre, Ion Popescu - Cătălin Romanescu
Brădetul Ştefeşti - Flacăra Mălăieşti, duminică, ora 11.00
Bogdan Crudu - Stelian Mălăroiu, Ionuţ Mateoiu - Alexandru Bădulescu
Montana Valea Doftanei - CS Floreşti, duminică, ora 11.00
Radu Danielenco - Alexandru Ilie, Cristian Gyorgy - Vasile Aurelian
Dero Ploieşti - Prahova Nedelea, duminică, ora 11.00 (teren Brazi sat)
Doralin Bârziloiu - Mihai Vizitiu, Alexandru Chivu - Ştefan Iliescu
CS Cornu - Gloria Odăile, sâmbătă, ora 15.00
Alexandru Vereu - Nicolae Iosif, Eduard Pârâianu - Andrei Cosma

Delegări Liga C Prahova

Seria Ploieşti Municipiu
Astra II Ploieşti - RATP Ploieşti, sâmbătă, ora 11.00 (teren Prahova)
Marius Diaconu - Iulian Roşală, Adelina Vâlcu - Robert Mihail
FC Ploieşti Vest - AS Tg. Vechi, sâmbătă, ora 15.00 (teren Brazi-sat)
Adrian Stoenoiu - Irinel Georgescu, Andrei Popa - Radu Vasile
Unirea Teleajen - Sori Tg. Nou, sâmbătă, ora 15.00 (teren Petrotrans)
Gabriel Cojanu - Claudiu Rotaru, Florin Savu - Marin Enache
Unirea Corlăteşti Dâmbu - Energia Pietroşani, duminică, ora 11.00
Alexandru Vereu - Dumitru Ofrim, Aura Pană - Costin Firică
AS Rachieri - Unirea Râfov, sâmbătă, ora 15.00
Bogdan Bucur - Dumitru Ofrim, Ionuţ Marinică - Marian Puşcaş
AS Cătunu - Speranţa Olari, duminică, ora 11.00 (teren Berceni)
Eduard Pârâianu - Alexandru Grosu, Tiberiu Bunoiu - Paul Roşală
Intersport Ploieşti - SanSar Malu Roşu, sâmbătă, ora 15.00 (teren Ariceşti)
Vasile Tiron - Laurenţiu Dragu, George Pipelea - Paul Roşală
Dalina Bărcăneşti - CS Brazi II Popeşti, duminică, ora 11.00
Cristian Lefter - Georgian Radu, Costin Crângaşu - Mitu Roşu
Seria Ploieşti Teritoriu
Cetatea Coada Izvorului - Steaua Ologeni, duminică, ora 11.00
Andrei Sotir - Răzvan Petcu, Emil Tincu - Gheorghe Baciu
Progresul Pucheni Moşneni - Arizona Zalhanaua, duminică, ora 11.00
Claudiu Rotaru - Andreea Popa, Doru Petre - Constantin Mihail
Viitorul Poienarii Burchi - Viitorul Ariceşti, duminică, ora 11.00
Ionuţ Gheorghe - Mihai Gheorghe, Mihai Moise - Răzvan Dincuţă
Victoria Pisculeşti - Tricolor Varniţa, duminică, ora 11.00 (teren Tinosu)
Răzvan Radu - Andrei Moise, George Roşu - Cincinat Aurelian
Unirea Brăteşti - AS Potigrafu, duminică, ora 11.00
Mihai Bucuroiu - C. Cârjan, Mihai Cernea - Lucian Sotir
Voinţa Hăbud - Concordia Ariceşti, duminică, ora 11.00
Ionuţ Florescu - Mihai Dan, Ionuţ State - Ion Nistor
AFC Filipeşti - Viitorul Crivina, duminică, ora 11.00 (teren Minerul Filipeşti)
Mihai Vasile - Alexandru Ioniţă, Cristian Damian - Ioan Pavel
Triumf Stoieneşti - Prahova Tg. Vechi, duminică, ora 11.00
Florin Ionescu - Adrian Preduş, Adelina Vâlcu - Stelian Achimescu
NG Brătăşanca - Viitorul Predeşti, duminică, ora 11.00 (teren Filipeştii de Târg)
Andrei Nedelcu - Mihai Cojocaru, Mihai Grigore - Constantin Rădulescu
Seria Mizil
Avântul II Iordăcheanu - AS Malamuc, sâmbătă, ora 15.00 (teren Valea Cucului)
Ciprian Piciu - Răzvan Petcu, Iulia Burlan - Alexandru Niţă
Şoimii Apostolache - Avântul Boldeşti grădiştea, sâmbătă, ora 15.00
Mihai Vasile - Ovidiu Nuţă, Valentin Ene - Constantin Şerban
Inter Ciupelniţa - Steaua Vâlcele, sâmbătă, ora 15.00 (teren Dumbrava)
Marian Iamandi - Alexandru Chivu, Vlad Ioniţă - Octavian Stănculescu
Steaua Sângeru - Progresul Boldeşti Grădiştea, sâmbătă, ora 15.00
Bogdan Banu - Bogdan Crudu, Cristian Gyorgy - Constantin Chirilă
AS Balta Doamnei - Viitorul Iordăcheanu, sâmbătă, ora 15.00 (teren Lacul Turcului)
Valentin Marinică - Andrei Nedelcu, Aura Pană - Constantin Simion
Rapid Sălciile - Vulturul Zănoaga, sâmbătă, ora 15.00
Valentin zanfir - Ionuţ Gheorghe, Georgian Radu - Constantin Dobre
Voinţa Călugăreni - Rapid Dârvari Pantazi, sâmbătă, ora 15.00 (teren Gura Vadului)
Sorin Pavel - Nicolae Dobre, Ştefan Dobre - Marian Popa
Seria Slănic
Petrolistul Podenii Vechi - Stejarul Goruna, duminică, ora 11.00
Ciprian Piciu - Ionuţ Stanciu, Florin Georgescu - Andrei Cosma
Voinţa Livadea - Avântul Bertea, duminică, ora 11.00
Gabriel Brăila - Laurenţiu Anton, Florin Bureaţă - Mihai Ion
Juventus Călineşti - Tinereţea Poiana Trestiei, duminică, ora 11.00
Ştefan Călăraşu - Romulus Sprânceană, Bogdan Stanciu - Viorel Badea
CSM Câmpina - Avântul Măgureni, duminică, ora 11.00
Mihai Coman - Costin Băncilă, Vasile Burlacu - Nicolae Vereu
Prahoviţa Măgureni - Tineretul Gura Vitioarei, duminică, ora 11.00
Adrian Calestru - Mihai Ghiţă, Vasile Păduraru - Ioan Vasiloiu
Viitorul Ţipăreşti - CS Băneşti II, duminică, ora 11.00
Alin Gheorghe - Alexandru Mihăilă, Ovidiu Nuţă - Ioan Pascu
Voinţa Gornet - Ştiinţa Homorâciu, duminică, ora 11.00
Marius Petre - Robert Popescu, Iulian Bălănescu - Răzvan Frăţilă
Flanş Plat Mislea - Tricolor Coţofeneşti, duminică, ora 11.00
Nicolae Iosif - Bogdan Negoiţă, Liviu Alexe - Teodor Negoiţă

Delegări campionatul judeţean juniori

Juniori A
Unirea Urlaţi - Kaproni Boldeşti, sâmbătă, ora 11.00
Bogdan Crudu - Bogdan Banu, Cristian Gyorgy
Intersport Plopeni - CS Brazi, sâmbătă, ora 10.00 (teren Ţipăreşti)
Cristian Voicilaş - Bogdan Negoiţă, Adrian Zincă
Avântul Iordăcheanu - CS Floreşti, sâmbătă, ora 11.00 (teren Valea Cucului)
Ionel Gheonea
Cheile Doftanei Brebu - CS Ceptura, sâmbătă, ora 11.00
Mihai Grigore
Unirea Câmpina - Progresul Bucov, sâmbătă, ora 13.30
Costin Băncilă - Mariana Ene
Chimia Brazi - Ştiinţa Albeşti, sâmbătă, ora 15.00 (teren Albeşti)
M. Bucuroiu - L. Alexe, M. Popescu
Juniori B
Unirea Teleajen - CS Brazi, sâmbătă, ora 13.30 (teren Petrotrans)
L. Anton - Al. Nica
Tineret Tomşani - Avântul Măneciu, sâmbătă, ora 11.00 (teren Loloiasca)
M. Ghiţă - Andreea Popa
Voinţa Bălţeşti - Tinereţea Izvoarele, sâmbătă, ora 11.00
I. Mateoiu - R. Dosaru
Matizol Ploieşti - Unirea Lipăneşti, sâmbătă, ora 12.00
A. Moise - I. Stanciu
Petrolul '95 Ploieşti - Luceafărul Drajna, sâmbătă, ora 9.00 (teren Petrotrans)
Al. Nica - L. Anton, M. Popescu
CSM Ploieşti - Ştiinţa Homorâciu, duminică, ora 10.00 (teren Petrotrans)
L. Dragu - V. Ene, M. Popescu
Petrolul Teleajen - Progresul Boldeşti Grădiştea, sâmbătă, ora 13.00 (teren Slănic)
G. Ghidia - M. Moise, G. Roşu
FCM Câmpina - Podgoria Vadu Săpat, sâmbătă, ora 10.00 (teren Băneşti)
Vasile Burlacu - Mihai Cojocaru
Caraimanul Buşteni - Conpet Ploieşti, sâmbătă, ora 13.00
Răzvan Ioana - Alexandru Grosu, Alexandru Ene
Progresul Drăgăneşti - AFC Filipeşti, sâmbătă, ora 11.00
A. Preduş - D. Petre, I. Bălănescu
Juniori C
Petrolul Tinosu - Kaproni Boldeşti, sâmbătă, ora 11.00 (teren Varniţa)
R. Petcu - D. Florea, I. State
ASO Slănic - Intersport Plopeni, sâmbătă, ora 11.00
G. Ghidia - M. Moise, G. Roşu
Hagianu Mircea Juniori II Câmpina - CSM I Ploieşti, sâmbătă, ora 11.00
Andrei Nedelcu - Valentin Marinică, Aura Pană
Gloria Vâlcăneşti - Petrolul '95 I Ploieşti, sâmbătă, ora 11.00
A. Mihăilă - A. Păduraru, Fl. Bureaţă
AS Băneşti - AFC Filipeşti, sâmbătă, ora 12.00
Vasile Burlacu - Mihai Cojocaru
Hagianu Mircea Juniori I Câmpina - Unirea Urlaţi, sâmbătă, ora 9.00
Costin Băncilă - Mariana Ene
Voinţa Vadu Părului - CSM II Ploieşti, duminică, ora 9.00 (teren Albeşti)
Daniel Avram - Valentin Marinică, Irinel Georgescu
Conpet Ploieşti - Petrolul '95 II Ploieşti, sâmbătă, ora 11.00 (teren Strejnic)
Stelian Mălăroiu - Cristian Damian, Emil Tincu
Victoria Fântânele - Astra Ploieşti, sâmbătă, ora 11.00
Ionuţ Stanciu - Ad. Tudor, Robert Popescu
Podgoria Vadu Săpat - Petrolul Ploieşti, sâmbătă, ora 10.00
Nicolae Dobre - C. Crângaşu

Limassol (Cipru) - "Tsirion Stadium"

"Tsirion Stadium"
Este cel mai important stadion din oraşul cipriot Limassol. Aici au loc partidele de pe teren propriu ale tuturor celor trei mari formaţii din Limassol - Apollon, AEL şi Aris. Situată în cartierul Kapsalos, arena a fost inaugurată în anul 1975 şi a fost modernizată la începutul anilor '80. Apoi, la începutul anilor '90 a găzduit chiar şi câteva partide ale echipei naţionale a Ciprului, inclusiv o întâlnire cu România. În anul 1992 aici au avut loc partide de la Campionatul European de Juniori under 16. "Tsirion Stadium" are o capacitate de 13.331 locuri.
Limassol
Al doilea oraş ca mărime din Cipru, după capitala Nicosia, Limassol are o populaţie de aproximativ 180.000 locuitori. Oraşul este situat în Golful Akrotiri, pe coasta sudică a insulei Afroditei, scăldată de apele clade ale Mediteranei. Limassol este renumit pentru lunga lui tradiţie culturală şi pentru faptul că aici se află Universitatea de Tehnologie a Ciprului. Un spectru larg de activităţi şi un mare număr de muzee şi situri arheologice sunt disponibile vizitatorilor interesaţi.

Campionatul Mondial under 17 Nigeria, rezultatele partidelor de miercuri

Olanda - Gambia 2-1
Iran - Columbia 0-0
Noua Zeelandă - Burkina Faso 1-1
Turcia - Costa Rica a fost amânat pentru astăzi, ora 16.00

Cupa României, optimi de finală, rezultatele partidelor de miercuri

Astra Ploieşti - FC Timişoara 8-7, după lovituri de departajare
Poli Iaşi - Universitatea Craiova 0-3
Gloria Bistriţa - Steaua 5-4, după lovituri de departajare

miercuri, 28 octombrie 2009

Partide internaţionale, joi, 29 octombrie

Preliminariile Campionatului European Juniori under 17
ora 12.30, Giulianova (Italia): Norvegia - Italia
arbitru - Mihaly Fabian (Ungaria)
ora 12.30, Teramo (Italia): Grecia - Moldova
arbitru - Fariz Yusifov (Azerbaidjan)
Preliminariile Campionatului Mondial Feminin
ora 11.00, Taldykorgan: Kazahstan - Irlanda
arbitru - Kirsi Heikkinen (Finlanda)
ora 16.00, Sarajevo: Bosnia - Polonia
arbitru - Knarik Grigoryan (Armenia)
ora 20.00, Amstetten: Austria - Spania
arbitru - Bibiana Steinhaus (Germania)
ora 20.30, Zwolle: Olanda - Macedonia
arbitru - Dagmar Damkova (Cehia); observator de joc - Ionel Piscanu
ora 21.30, Edinburgh: Scoţia - Georgia
arbitru - Dilan Gokcek (Turcia)
Preliminariile Campionatului European Feminin juniori under 17
ora 15.00, Banatski Dvor (Serbia): Rusia - Spania
arbitru - Helen Fulcher-Ward (Anglia)
ora 15.00, Zadrugar (Serbia): Armenia - Serbia
arbitru - Donka Jeleva-terzieva (Bulgaria); observator - Liana Stoicescu

Campionatul Mondial under 17 Nigeria, partidele de joi

ora 17.00
Kano: SUA - Malawi
arbitru - Massimo Busacca (Elveţia)
Kaduna: Italia - Coreea de Sud
arbitru - Pablo Pozo (Chile)
ora 20.00
Kano: Emiratele Arabe Unite - Spania
arbitru - Wolfgang Stark (Germania)
Kaduna: Uruguay - Algeria
arbitru - Viktor Kassai (Ungaria)

Oficiali prahoveni în liga secundă

Săgeata Stejaru - Dunărea Giurgiu, sâmbătă, ora 11.00
Florin Constantin (Popeşti Leordeni) - Valentin Cristea (Călăraşi), Ionuţ Borcan (Ploieşti) - Daniel Deca - Laurenţiu Vărgatu (Brăila)
Gloria Buzău - Concordia Chiajna, duminică, ora 11.00
Ionel Ivan (Brăila) - Ciprian Geambazu (Buşteni), Bela Szoke (Constanţa) - Viorel Căunei (Plopeni) - Vasile Bratu (Amara)
CS Otopeni - Dacia Mioveni, sâmbătă, ora 11.00
Florin Ghimbăşan (Braşov) - Valentin Avram (Bucureşti), Marius Nicoară (Herculane) - Mihai Ene (Bucureşti) - Marian Deaconu (Ploieşti)

Delegările arbitrilor şi observatorilor prahoveni

Liga a II-a
FC Snagov - FCM Bacău, miercuri, 4 noiembrie, ora 11.00, restanţă
Mugurel Drăgănescu (Breaza) - Vasile Marinescu, Radu Ghinguleac - Adrian Kiriţă - Constantin Ştefan (Bucureşti)
Liga a III-a
Pambac Bacău - Oţelul II Galaţi, vineri, ora 15.00
Vlad Ciobanu (Suceava) - Emil Mateescu (Ploieşti), Emil Pascu (Măgureni) - Bogdan Zanfirescu (Botoşani), Ion Balaban (Brăila)
Cetatea Tg. Neamţ - CS Panciu, sâmbătă, ora 15.00
Valentin Lungu (Iaşi) - Cătălin Teodor, Cătălin Tincu (Brăila) - Ion Harabagiu (Bacău), Marin Iancu (Boldeşti)
Viitorul Ianca - CS Eforie, vineri, ora 15.00
Paul Coman (Tulcea) - Bogdan Terente, Alexandra Apostu (Bacău) - Constantin Safta (Iordăcheanu), Frusin Florea (Bucureşti)
Viitorul Însurăţei - ACS Berceni, vineri, ora 15.00
Andrei Antonie (Breaza) - Ionuţ Borcan, Marius Diaconu (Ploieşti) - Silviu Ioan (Galaţi), Iordan Angelescu (Bucureşti)
Viitorul Chirnogi - Petrolul Berca, vineri, ora 15.00
Haralambie Ion (Bucov) - Valentin Dumitru (Gherghiţa), Roxana Bănăseanu (Câmpina) - Vasile Giuran (Constanţa), Ilie Bucurel (Bucureşti)
Inter Clinceni - Argeşul Mihăileşti, vineri, ora 15.00
Ovidiu Oprea (Ploieşti) - Emil Bozieru (Băicoi), Adrian Niţă (Ploieşti) - Ioan Tudorică (Rm. Vâlcea), Marcel Bănică (Târgovişte)
ALRO Slatina - Triumf Bârca, vineri, ora 15.00
Liviu Gligoraş (Târgovişte) - Florin Pucheanu (Ulmi), Valentin Mihalache (Târgovişte) - Silviu Crângaşu (Ploieşti), Constantin Borţea (Bucureşti)
Futsal
CSM Focşani - Spicom, luni, 2 noiembrie, ora 17.00
Gabriel Gherman, Daniel Badea (Bucureşti) - Răzvan Dincuţă (Ploieşti)
Juniori
Gloria Buzău - LPS Galaţi, duminică, ora 12.00 şi 14.00
Viorel Căunei (Plopeni) - Ionel Ghionea (Ploieşti), Roxana Bănăseanu - Mihai Amorăriţei (Câmpina)
CSŞ Braşovia - Gaz Metan Mediaş, duminică, ora 12.00 şi 14.00
Ovidiu Oprea - Cătălin Popovici, Emil Mateescu - Adrian Illyeş (Ploieşti)
Steaua - Concordia Chiajna, sâmbătă, ora 12.00 şi 14.00
Florin Ionescu (Ploieşti) - Emil Pascu (Măgureni), Emil Bozieru (Băicoi) - Andrei Moroiţă (Ploieşti)
Rapid - GŞI Pantelimon, duminică, ora 12.00 şi 14.00
Ionuţ Neagu (Poienarii Apostoli) - Marius Diaconu (Ploieşti), Valentin Dumitru (Gherghiţa) - Andrei Antonie (Breaza)

O intrare criminală...

Skien (Norvegia) - "Skagerak Arena"

"Skagerak Arena"
Este un stadion situat în localitatea norvegiană Skien. Inaugurat în anul 1923, stadionul s-a numit "Odd Stadion", găzduind partidele de pe teren propriu ale formaţiei din prima ligă, Odd Grenland Ballklubb. Între anii 2006 şi 2008 a fost modernizat, actualmente având o capacitate de 13.500 locuri şi având suprafaţa de joc artificială. De atunci, pentru o perioadă de zece ani, stadionul poartă numele companiei energetice Skagerak, principalul sponsor al modernizării arenei. În această seară, aici va avea loc partida Norvegia - Slovacia, din preliminariile Campionatului Mondial Feminin.
Skien
Este o localitate din regiunea Telemark, Norvegia. Este cunoscută în întreaga lume, pentru că aici s-a născut şi a copilărit până la vârsta de 15 ani, celebrul Henrik Ibsen. Are o populaţie de 51.000 locuitori şi este situat în sudul ţării, cu ieşire la Marea Nordului. În Skien sunt câteva biserici interesante, iar acest oraş este înfrăţit cu oraşul Oneşti, din ţara noastră.

Cupa României, optimi de finală, partidele de marţi

Gaz Metan Mediaş - Sporting Vaslui 0-1
Unirea Urziceni - FC Braşov 0-1

Campionatul Mondial under 17 Nigeria, rezultatele partidelor de marţi

Argentina - Germania 2-1
Nigeria - Honduras 1-0
Elveţia - Japonia 4-3
Brazilia - Mexic 0-1

marți, 27 octombrie 2009

Partide internaţionale, miercuri, 28 octombrie

Preliminariile Campionatului European Juniori under 19
ora 15.30, Nyiregyhaza (Ungaria): Rusia - Ungaria
arbitru - Olivier Thual (Franţa)
ora 15.30, Tiszaujvaros (Ungaria): Letonia - Liechtenstein
arbitru - Vassilios Pamporidis (Grecia)
Preliminariile Campionatului European Juniori under 17
ora 10.00, Baku (Azerbaidjan): Serbia - Kazahstan
arbitru - Christos Elia (Cipru)
ora 13.00, Baku (Azerbaidjan): Azerbaidjan - Anglia
arbitru - Jan Jilek (Cehia)
ora 14.00, Strumica (Macedonia): Germania - Turcia
arbitru - Euan Norris (Scoţia); observator - Dumitru Mihalache
ora 14.00, Strumica (Macedonia): Macedonia - Finlanda
arbitru - Nikolai Iordanov (Bulgaria)
Preliminariile Campionatului Mondial Feminin
ora 12.00, Baku: Azerbaidjan - Ţara Galilor
arbitru - Marija Margareta Damjanovic (Croaţia)
ora 13.00, Erevan: Armenia - Slovenia
arbitru - Natalia Aleksakhina (Ucraina)
ora 15.30, Loveci: Bulgaria - Danemarca
arbitru - Olga Tanschi (Moldova)
ora 16.00, Sopron: Ungaria - România
arbitru - Morag Pirie (Scoţia)
ora 17.00, Tondela: Portugalia - Finlanda
arbitru - Alexandra Ihringova (Anglia)
ora 18.00, Nes-Ziona: Israel - Elveţia
arbitru - Katerina Monzul (Ucraina)
ora 19.00, Skien: Norvegia - Slovacia
arbitru - Amy Rayner (Anglia)
ora 19.00, Le Havre: Franţa - Estonia
arbitru - Christina Westrum Pedersen (Norvegia)
ora 21.00, Leuven: Belgia - Suedia
arbitru - Efthalia Mitsi (Grecia)
ora 21.30, Belfast: Irlanda de Nord - Islanda
arbitru - Sandra Braz Bastos (Portugalia)

Campionatul Mondial under 17 Nigeria, partidele de miercuri

ora 17.00
Calabar: Olanda - Gambia
arbitru - Ravshan Irmatov (Uzbekistan)
Enugu: Noua Zeelandă - Burkina Faso
arbitru - Howard Webb (Anglia)
ora 20.00
Calabar: Iran - Columbia
arbitru - Michael Hester (Noua Zeelandă)
Enugu: Turcia - Costa Rica
arbitru - Jerome Damon (Africa de Sud)

Doi asistenţi prahoveni vor să intre în prima ligă

Doar 3 locuri de arbitri şi 5 de arbitri asistenţi a scos la concurs Comisia Centrală a Arbitrilor pentru accederea în Liga I. Din păcate, judeţul Prahova nu va avea nici un reprezentant în rândul aspiranţilor la promovarea în rândurile arbitrilor din primul eşalon, singurul "central" din liga secundă, Ionuţ Neagu, din Poienarii Apostoli, depăşind limita de vârstă pentru a putea fi prezent la examen.
În schimb, cei doi asistenţi din judeţul Prahova care activează în eşalonul secund - Ionuţ Borcan, din Ploieşti, şi Ciprian Geambazu, din Buşteni - se vor lupta pentru a se număra printre cei cinci asistenţi fericiţi, putând astfel să se alăture celorlalţi asistenţi prahoveni de prim eşalon - Cristian Nica şi Eduard Crângaşu.
Borcan şi Geambazu vor susţine mai întâi examenul scris, la Casa Fotbalului, de la ora 8.00, urmând a trece prin furcile caudine ale examenului fizic de la ora 12.00, pe stadionul "Dinamo".
Pentru orice arbitru accederea în primul eşalon este un adevărat vis, dar pentru Ciprian geambazu ar putea însemna încununarea unei săptămâni excelente, după ce acesta a câştigat examenul devenind director al Direcţiei de Sport Prahova.
PS - În fotografie, Ciprian Geambazu, alături de Sorin Corpodean, la un meci din ediţia de campionat 2006-2007, pe stadionul "Poiana", între FCM Câmpina şi Dunărea Galaţi, partidă la care Geambazu a fost rezerva lui Corpodean, acesta împreună cu asistenţii Vidan şi Nagy pregătindu-se la acel moment pentru un meci din preliminariile Campionatului European, la Paris, pe St. Dennis, Franţa - Feroe.

E greu pasul spre Liga a II-a...

Joi, 29 octombrie, la Bucureşti, Comisia Centrală a Arbitrilor prezidată de Vasile Avram organizează concurs de promovare pentru eşalonul secund.
Din Prahova s-au îsnscris la acest concurs arbitrii Andrei Antonie (foto) (Breaza), Haralambie Ion (Bucov), Adrian Illyeş şi Ovidiu Oprea (ambii Ploieşti) şi asistenţii Marius Diaconu (Ploieşti), Valentin Dumitru (Gherghiţa), Emil Mateescu, Adrian Niţă, Robert Nuţu şi Cătălin Popovici (ultimii din Ploieşti).
Arbitrii vor susţine examenul teoretic de la ora 13.00 la Casa Fotbalului, după ce în cursul dimineţii, de la ora 9.00, au susţinut examenul fizic pe stadionul "Dinamo", în vreme ce asistenţii vor începe cu examenul scris, de la ora 8.00, la Casa Fotbalului, şi vor continua cu examenul fizic, la stadionul "Dinamo", prahovenii fiind repartizaţi în grupa de la ora 12.00.
Pentru lotul ligii secunde, CCA a scos la concurs 5 locuri de "centrali" şi 8 pentru asistenţi.

Arbitrii prahoveni bat la porţile Ligii a III-a

Miercuri, 28 octombrie, la Bucureşti este programat de Comisia Centrală a Arbitrilor examenul de promovare pentru liga a treia a fotbalului românesc.
La acest examen participă numeroşi prahoveni. Este vorba de arbitrii Mihai Amorăriţei, George Frăţilă, Alin Gheorghe, Răzvan Ioana, Marius Petre, Ciprian Piciu, Răzvan Radu şi arbitrii asistenţi Bogdan Banu, Bogdan Bucur, Daniel Bunea, Ştefan Călăraşu, Alexandru Chivu, Irinel Georgescu, Ionuţ Gheonea, Ionuţ Gheorghe, Stelian Mălăroiu, Sorin Nistor, Louis Oprescu, Mihai Vasile, Valentin Zanfir.
Arbitrii vor susţine mai întâi examenul fizic, de la ora 10.18 pe stadionul "Dinamo", deplasându-se apoi la Casa Fotbalului, pentru examenul scris de la ora 14.00.
Asistenţii vor susţine examenul scris la Casa Fotbalului de la ora 9.30, iar examenul fizic la stadionul "Dinamo" de la ora 14.30.
Pentru lotul Ligii a III-a, CCA a scos la concurs 10 locuri pentru "centrali" şi 15 locuri pentru "asistenţi".

Liga C Prahova

Seria Ploieşti Municipiu – etapa a XII-a
CS II Brazi Popeşti – Unirea Corlăteşti Dâmbu 3-3
AS Strejnic – Unirea Teleajen Ploieşti 0-4
Sori Târgşorul Nou – FC Ploieşti Vest 7-0
AS Târgşorul Vechi – FC Astra II Ploieşti 4-0
Unirea Petrolul Râfov – RATP Ploieşti 5-2
Sansar Malul Roşu Ploieşti – Dalina Bărcăneşti 1-2
AS Rachieri – AS Cătunu 5-0
Speranţa Olari – Intersport Ploieşti 6-1
Energia Pietroşani a stat.
Jocuri restante din etapa a X-a:
AS Strejnic – FC Astra II Ploieşti 1-0
Sori Târgşorul Nou – RATP Ploieşti 6-1
Speranţa Olari – Unirea Corlăteşti Dâmbu 1-0
CLASAMENT
1. Unirea Teleajen Ploieşti 11 10 1 0 35-8 31
2. AS Târgşorul Vechi 12 10 1 1 37-15 31
3. AS Strejnic 12 8 1 3 43-21 25
4. FC Astra II Ploieşti 12 7 0 5 35-18 21
5. Sori Târgşorul Nou 12 7 0 5 29-23 21
6. Dalina Bărcăneşti 11 6 2 3 32-18 20
7. Unirea Corlăteşti Dâmbu 11 6 1 4 27-31 19
8. Speranţa Olari 11 5 2 4 27-20 17
9. Energia Pietroşani 11 5 1 5 29-21 16
10. Unirea Petrolul Râfov 11 5 0 6 22-28 15
11. Sansar Malu Roşu 11 4 1 6 33-27 13
12. AS Rachieri 11 4 1 6 26-31 13
13. Intersport Plopeni 11 4 0 7 20-28 12
14. RATP Ploieşti 12 4 0 8 24-40 12
15. CS II Brazi Popeşti 11 3 2 6 27-28 11
16. FC Ploieşti Vest 11 1 0 10 11-71 3
17. AS Cătunu 11 0 1 10 7-36 1
Seria Ploieşti Teritoriu – etapa a XII-a
Viitorul Predeşti – Victoria Pisculeşti 1-1
AS Potigrafu – Viitorul Poienarii Burchii 1-2
Tricolor Varniţa – Unirea Brăteşti 8-1
Viitorul Ariceştii Rahtivani – Progresul Puchenii Moşneni 2-2
Arizona Zalhanaua – Cetatea Coada Izvorului 2-4
Concordia Ariceştii Rahtivani – Steaua Ologeni 4-2
Prahova Târgşorul Vechi – NG Brătăşanca 2-1
Voinţa Hăbud – AFC II Filipeştii de Pădure 1-2
Viitorul Crivina – Triumf Stoieneşti 3-2
În jocuri restante, din etapa a X-a:
Tricolor Varniţa – Progresul Puchenii Moşneni 4-1
AFC II Filipeştii de Pădure – Trimf Stoieneşti 5-0
Viitorul Ariceştii Rahtivani – Steaua Ologeni 3-0
CLASAMENT
1. AFC II Filipeştii de Pădure 12 12 0 0 44-9 36
2. Cetatea Coada Izvorului 12 9 2 1 45-19 29
3. Tricolor Varniţa 12 9 1 2 58-16 28
4. Triumf Stoieneşti 12 8 0 4 34-20 24
5. Prahova Târgşorul Vechi 12 8 0 4 31-19 24
6. Progresul Puchenii Moşneni 12 7 2 3 30-17 23
7. Viitorul Ariceştii Rahtivani 12 7 2 3 32-20 23
8. NG Brătăşanca 12 5 0 7 24-32 15
9. AS Potigrafu 12 3 5 4 28-22 14
10. Voinţa Hăbud 12 4 2 6 22-24 14
11. Viitorul Predeşti 12 4 2 6 24-38 14
12. Viitorul POienarii Burchii 12 4 1 7 18-26 13
13. Viitorul Crivina 12 4 1 7 25-35 13
14. Steaua Ologeni 12 4 0 8 23-43 12
15. Concordia Ariceştii Rahtivani 12 3 0 9 16-53 9
16. Victoria Pisculeşti* 12 4 2 6 24-30 8
17. Arizona Zalhanaua 12 1 1 10 10-31 4
18. Unirea Brăteşti 12 1 1 10 9-43 4
*Echipa Victoria Pisculeşti a fost penalizată cu 6 puncte.
Seria Mizil – etapa a X-a
AS Malamuc Gherghiţa – Şoimii Apostolache 2-2
Avântul Boldeşti Grădiştea – Inter Ciupelniţa 2-3
NG Steaua Vâlcelele – Steaua Sângeru 1-3
Progresul Boldeşti Grădiştea – AS Balta Doamnei 3-0
Viitorul Iordăcheanu – Rapid Sălciile 2-2
Vulturul Zănoaga – Voinţa Călugăreni 6-1
Rapid Dârvari Pantazi – AS Colceag 3-0
Tineretul Berceni – Avântul II Iordăcheanu 0-3
CLASAMENT
1. Vulturul Zănoaga 10 7 1 2 35-14 22
2. Inter Ciupelniţa 10 7 1 2 32-12 22
3. Steaua Sângeru 10 7 1 2 34-17 22
4. AS Malamuc Gherghiţa 10 6 3 1 28-17 21
5. AS Balta Doamnei 10 5 2 3 24-16 17
6. Progresul Boldeşti Grădiştea 10 5 1 4 30-19 16
7. Avântul Boldeşti Grădiştea 10 5 1 4 27-20 16
8. Şoimii Apostolache 10 5 1 4 23-17 16
9. NG Steaua Vâlcelele 10 5 1 4 31-28 16
10. Rapid Dârvari Pantazi 10 5 1 4 25-24 16
11. Avântul II Iordăcheanu 10 5 0 5 22-23 15
12. Rapid Sălciile 10 3 1 6 19-24 10
13. Viitorul Iordăcheanu 10 2 2 6 16-27 8
14. Tineretul Berceni 10 2 1 7 11-28 7
15. AS Colceag 10 2 0 8 18-43 6
16. Voinţa Călugăreni 10 0 1 9 12-58 1
SERIA SLĂNIC – etapa a X-a
Stejarul Goruna – Voinţa Livadea 5-0
Avântul Bertea – Juventus Călineşti 4-1
Tinereţea Poiana Trestiei – CSM Câmpina 2-1
Avântul Măgureni – Prahoviţa Măgureni 3-0
Tinereţea Gura Vitioarei – Viitorul Ţipăreşti 4-1
CS II Băneşti Urleta – Voinţa Gornet 2-1
Ştiinţa Homorâciu Schiuleşti – Flanş Plat Mislea 0-0
Tricolor Coţofeneşti – Petrolistul Podenii Vechi 4-3
CLASAMENT
1. Ştejarul Goruna 10 7 3 0 29-8 24
2. CS II Băneşti Urleta 10 7 1 2 30-15 22
3. Flanş Plat Mislea 10 6 3 1 28-19 21
4. Tricolor Coţofeneşti 10 6 2 2 21-16 20
5. CSM Câmpina 10 6 1 3 29-18 19
6. Tinereţea Poiana Trestiei 10 6 1 3 26-23 19
7. Viitorul Ţipăreşti 10 4 4 2 24-21 16
8. Tinereţea Gura Vitioarei 10 5 0 5 18-18 15
9. Voinţa Gornet 10 4 1 5 32-21 13
10. Avântul Bertea 10 4 1 5 25-27 13
11. Ştiinţa Homorâciu 10 4 1 5 15-25 13
12. Voinţa Livadea 10 3 1 6 16-29 10
13. Avântul Măgureni 10 2 1 7 23-32 7
14. Petrolistul Podenii Vechi 10 1 2 7 16-23 5
15. Juventus Călineşti 10 1 2 7 11-27 5
16. Prahoviţa Măgureni 10 1 2 7 11-32 5

Lagos (Nigeria) - "Teslim Balogun Stadium"

"Teslim Balogun Stadium"
Situat în fosta capitală a Nigeriei, Lagos, "Teslim Balogun Stadium" găzduieşte în principal partidele de pe teren propriu ale echipei de fotbal FC First Bank, care activează în prima ligă a acestei ţări. Construcţia acestei arene a fost începută în anul 1984, dar are actuala înfăţişare doar din anul 2007. Are o capacitate de 24.325 locuri. De-a lungul timpului a găzduit numeroase partide importante, finale ale Cupei Nigeriei, partide internaţionale, dar şi reuniuni atletice mondiale, în prezent, fiind una dintre arenele care găzduieşte partide de la turneul final al Campionatului Mondial de Juniori under 17.
Lagos
A fost capitala Nigeriei până în anul 1991, dar rămâne cel mai mare oraş din această ţară, având o populaţie de peste 11,7 milioane locuitori. Oraşul se află la Oceanul Atlantic, pe ţărmul Golfului Guineea şi se întinde inclusiv pe câteva insule din apropierea ţărmului. Lagos este unul dintre oraşele înfrăţite cu capitala României, Bucureşti. Clădiriile vechi, care păstrează încă amprenta colonialismului, coabitează cu imobilele moderne, din oţel şi sticlă, iar ţărmurile Atlanticului sunt o desfătare pentru orice iubitor de natură, cu atât mai mult cu cât din cauza aşezării georgrafice, la tropice, aici este aproape în permenenţă vreme de plajă.

Campionatul Mondial under 17 Nigeria, rezultatele partidelor de luni

Emiratele Arabe Unite - Malawi 2-0
Spania - SUA 2-1
Uruguay - Coreea de Sud 1-3
Algeria - Italia 0-1

Liga B Prahova, etapa a XII-a

Seria Est
Carpaţi Sinaia- Juventus Ploieşti 1-1
Progresul Drăgăneşti- Avântul Tomşani 2-0
CS Blejoi- AS Vălenii de Munte 0-0
Voinţa Măgurele- Voinţa Vadu Părului 2-1
Unirea Tricolor Lipăneşti- Progresul Bucov 1-1
AS Podenii Noi- Tinereţea Izvoarele 3-3
Avântul Iordăcheanu- Gloria Plopu 2-4
Viticultorul Dârvari- Viitorul Fulga 3-1
Ştiinţa Albeşti- Voinţa Ciorani 2-5
*Jocul AS Vălenii de Munte- Carpaţi Sinaia, din etapa a XI-a (întrerupt în minutul 92, la scorul de 2-1), a fost omologat cu scorul de 3-0
Clasament
1. Progresul Drăgăneşti 12 11 1 0 52-7 34
2. Tinereţea Izvoarele 12 8 3 1 56-16 27
3. Progresul Bucov 12 7 2 3 27-14 23
4. Unirea Tricolor Lipăneşti 12 6 3 3 25-24 21
5. CS Blejoi 12 5 5 2 19-17 20
6. Avântul Tomşani 12 6 1 5 21-22 19
7. Voinţa Ciorani 12 5 2 5 20-17 17
8. Juventus Ploieşti 12 5 2 5 26-26 17
9. Avântul Iordăcheanu 12 5 1 6 25-25 16
10. Voinţa Măgurele 12 5 1 6 31-34 16
11. Gloria Plopu 12 5 1 6 25-30 16
12. Viticultorul Dârvari 12 5 1 6 19-39 16
13. Carpaţi Sinaia 12 4 1 7 15-25 13
14. Voinţa Vadu Părului 12 3 3 6 23-32 12
15. AS Vălenii de Munte 12 3 2 7 17-20 11
16. AS Podenii Noi 12 2 3 7 22-29 9
17. Ştiinţa Albeşti 12 2 3 7 16-38 9
18. Viitorul Fulga 12 2 3 7 21-45 9
Seria Vest
Gloria Odăile- Unirea Cocorăştii Colţ 4-3
Flacăra Mălăieşti- CS Şirna 1-2
Gloria Ologeni- Brădetul Ştefeşti 0-2
Victoria Bordeni- Intersport Călineşti 2-4
Real Rio Cocoşeşti- Voinţa Vărbilău 2-0
CS Floreşti- Luceafărul Drajna 3-0
Prahova Nedelea- CS Cornu 2-1
CS Valea Doftanei- Petrolul Băicoi 0-2
Dero Ploieşti a stat
Flacăra Filipeştii de Târg a fost exclusă din campionat
Clasament
1. CS Floreşti 12 12 0 0 57-4 36
2. Prahova Nedelea 12 9 2 1 26-9 29
3. Real Rio Cocoşeşti 11 8 1 2 34-14 25
4. Petrolul Băicoi 12 8 0 4 30-21 24
5. Intersport Călineşti 11 6 2 3 25-22 20
6. CS Şirna 11 6 0 5 24-20 18
7. Flacăra Mălăieşti 11 4 4 3 24-20 16
8. Dero Ploieşti 11 4 4 3 23-23 16
9. CS Cornu 11 4 2 5 15-17 14
10. Brădetul Ştefeşti 11 4 2 5 13-16 14
11. Gloria Ologeni 11 4 2 5 26-31 14
12. CS Valea Doftanei 12 3 2 7 19-29 11
13. Voinţa Vărbilău 11 2 3 6 22-35 9
14. Victoria Bordeni 11 3 0 8 17-33 9
15. Gloria Odăile 12 2 2 8 14-36 8
16. Luceafărul Drajna 11 2 1 8 14-31 7
17. Unirea Cocorăştii Colţ 11 0 3 8 11-33 3

luni, 26 octombrie 2009

Partide internaţionale, marţi, 27 octombrie

Preliminariile Campionatului European Juniori under 17
ora 13.00, Andorra La Vella (Andorra): Irlanda de Nord - Olanda
arbitru - Pavle Radovanovic (Muntenegru)
ora 13.00, Andorra La Vella (Andorra): Andorra - Malta
arbitru - Vital Sevastsyanik (Belarus)
Preliminariile Campionatului European Feminin under 17
ora 14.00, Rzeszow (Polonia): Belgia - Polonia
arbitru - Kadryie Gokcek (Turcia)
ora 14.00, Rzeszow (Polonia): România - Bulgaria
arbitru - Ivana Vlaic (Bosnia)

Campionatul Mondial under 17 Nigeria, partidele de marţi

ora 17.00
Abuja: Argentina - Germania
arbitru - Koman Coulibaly (Mali)
Lagos: Elveţia - Japonia
arbitru - Carlos Batres (Guatemala)
ora 20.00
Abuja: Nigeria - Honduras
arbitru - Stephane Lannoy (Franţa)
Lagos: Brazilia - Mexic
arbitru - Tom Henning Ovrebo (Norvegia)

Sezonul naţional de echitaţie se încheie pe Muscel, la Câmpina

La sfârşitul acestei săptămâni, Baza Hipică de pe dealul Muscel găzduieşte şase finale naţionale, care închid sezonul de echitaţie.Începând de joi şi până duminică, iubitorii acestui sport vor avea ocazia să vadă la lucru cei mai buni sportivi şi cei mai buni cai la săriturile peste obstacole, care există în acest moment în România. Una dintre cele mai aşteptate finale naţionale va fi cea de forţă, cea mai spectaculoasă probă posibilă în echitaţie, unde caii vor avea de trecut peste două obstacole, iar câştigător va fi declarat acela care va reuşi să sară peste cel mai înalt obstacol. La această probă, recordul naţional este de 2,05 metri, iar recordul mondial este de 2,47 metri. De asemenea, în ultima zi a acestor finale, pentru prima oară în România, va avea loc o licitaţie de cai de sport, eveniment unic la care organizatorii aşteaptă un număr cât mai mare de proprietari de cai.Prin toată această organizare, Câmpina este foarte aproape de a intra în circuitul internaţional al concursurilor de echitaţie sărituri peste obstacole, fiind aşteptat ca anul viitor, la baza hipică de pe dealul Muscel să aibă loc şi concursuri internaţionale.

Campionatul Mondial under 17 Nigeria, rezultatele partidelor de duminică

Iran - Gambia 2-0
Columbia - Olanda 2-1
Turcia - Burkina Faso 1-0
Costa Rica - Noua Zeelandă 1-1

Chişinău - Stadionul "Zimbru"

Stadionul "Zimbru"
A fost inaugurat pe 20 mai 2006, cu un meci amical între Zimbru Chişinău şi Krylya Sovetov Samara, scor 1-1. Are o capacitate de 10.500 locuri şi găzduieşte meciurile de pe teren propriu ale echipei Zimbru Chişinău, una dintre formaţiile reprezentative din Moldova. În această după-amiază, pe această arenă, se joacă una dintre partidele contând pentru o grupă preliminară a Campionatului European Feminin under 17.
Chişinău
Este capitala Republicii Moldova. Străbătut de râul Bâc, un afluent al Nistrului, oraşul Chişinău are o populaţie de aproximativ 780.000 locuitori. Printre cele mai interesante locuri din Chişinău se numără Porţile Chişinăului şi Catedrala Naşterii Domnului, construită în anul 1836.

Liga A Prahova

Etapa a XIII-a
CS Petrolul ‘95 Ploieşti - ASO Slănic 0-0
CS Băneşti-Urleta - Artsani Păuleşti 3-0 (1-0)
Au marcat: G. Negreanu (4), M. Negreanu (77, 78)
CS Ceptura - Podgoria Vadu Săpat 2-1 (1-1)
Au marcat: Fl. Matei (31), S. Juju (53)/C. Loga (40)
Unirea Urlaţi - CS Brazi 2-0 (1-0)
Au marcat: C. Rob (23), Al. Bălaşa (53)
Intersport Plopeni - Victoria Fântânele 1-0 (1-0)
A marcat: A. Puiuleţ (41)
Tineretul Tomşani - Caraimanul Buşteni 2-2 (1-1)
Au marcat: Al. Bratu (42, 70)/Al. Buga (4), Al. Tilivea (90)
Cheile Doftanei Brebu - Avântul Măneciu 2-1 (0-1)
Au marcat: G. Radu (51), M. Bârligiu (81, pen)/L. Cruceru (3)
Petrolul Ploieşti II - Unirea Câmpina 3-1 (1-0)
Au marcat: B. Rusu (22, 59), Al. Avram (89)/Gh. Vane (70)
Voinţa Bălţeşti - Gloria Vâlcăneşti 3-0 (1-0)
Au marcat: L. Ion (44), B. Stăncioacă (50), N. Cornea (70)
* Jocul Victoria Fântânele – CS Ceptura, din etapa a XII-a (pe teren 4-3), a fost omologat cu scorul de 0-3.
Clasament
1. Intersport Plopeni 13 12 1 0 52-11 37 (+16)
2. Avântul Măneciu 13 9 1 3 40-19 28 (+10)
3. Victoria Fântânele 13 8 1 4 30-16 25 (+7)
4. FC Petrolul II 13 8 1 4 33-22 25 (+4)
5. ASO Slănic 13 7 1 5 28-20 22 (+4)
6. CS Băneşti Urleta 13 7 0 6 27-17 21 (0)
7. Unirea Câmpina 13 6 3 4 30-20 21 (+3)
8. CS Ceptura 13 6 2 5 26-19 20 (-1)
9. Caraimanul Buşteni 13 6 2 5 21-23 20 (+2)
10. Petrolul 95 Ploieşti 13 5 3 5 17-19 18 (-3)
11. Cheile Doft. Brebu 13 5 2 6 19-17 17 (-4)
12. Artsani Păuleşti 13 4 3 6 19-26 15 (-3)
13. Podgoria V. Săpat 13 4 2 7 19-24 14 (-4)
14. Voinţa Bălţeşti 13 4 2 7 21-46 14 (-10)
15. CS Brazi 13 4 1 8 20-36 13 (-5)
16. Tineretul Tomşani 13 3 3 7 18-31 12 (-6)
17. Unirea Urlaţi 13 4 0 9 13-30 12 (-9)
18. Gloria Vâlcăneşti 13 1 0 12 8-45 3 (-15)

duminică, 25 octombrie 2009

Liga I, rezultatele partidelor de duminică

Internaţional Curtea de Argeş - Astra Ploieşti 2-1
Itu 8, Vezan 76 - Miranda 42
Dinamo - Gloria Bistriţa 1-1
A. Cristea 37 - Hora 64
Steaua - Rapid 1-1
Moreno 61 - Herea 28
CFR Cluj - FC Timişoara 0-o
Traore (CFR) a fost eliminat în minutul 72

Partide internaţionale, luni, 26 octombrie

Preliminariile Campionatului European Juniori under 17
ora 10.00, Baku (Azerbaidjan): Anglia - Kazahstan
arbitru - Goran Spirkoski (Macedonia)
ora 12.30, Giulianova (Italia): Moldova - Norvegia
arbitru - Mihaly Fabian (Ungaria)
ora 13.00, Baku (Azerbaidjan): Serbia - Azerbaidjan
arbitru - Christos Elia (Cipru)
ora 16.00, Teramo (Italia): Italia - Grecia
arbitru - Menashe Masiah (Israel)
Preliminariile Campionatului European Feminin under 17
ora 14.00, Orhei (Moldova): Olanda - Ucraina
arbitru - Danijela Markovic (Serbia)
ora 14.00, Chişinău (Moldova): Moldova - Kazahstan
arbitru - Tanja Subotic (Slovenia)
ora 15.00, Zadrugar (Serbia): Spania - Armenia
arbitru - Venera Kahric Muradova (Azerbaidjan); observator - Liana Stoicescu
ora 15.00, Banatski Dvor (Serbia): Serbia - Rusia
arbitru - Donka Jeleva-terzieva (Bulgaria)

Campionatul Mondial under 17 Nigeria, partidele de luni

ora 17.00
Kano: Emiratele Arabe Unite - Malawi
arbitru - Martin Vazquez (Uruguay)
Kaduna: Uruguay - Coreea de Sud
arbitru - Wolfgang Stark (Germania)
ora 20.00
Kano: Spania - SUA
arbitru - Viktor Kassai (Ungaria)
Kaduna: Algeria - Italia
arbitru - Jair Marrufo (SUA)

Balaj va fi supervizat la Heerenveen de Alan Snoddy

Pe 5 noiembrie, în cadrul etapei a patra a grupelor Europa League, partida Heerenveen - Hertha Berlin va fi arbitrată de o brigadă din România, compusă din Cristian Balaj - Adrian Vidan, Zoltan Szekely - Ovidiu Haţegan, Istvan Kovacs - Teodor Crăciunescu.
Observatorul partidei de la Heerenveen a fost desemnat nord-irlandezul Alan Snoddy (foto). În vârstă de 54 de ani, Alan Snoddy a devenit arbitru internaţional în anul 1980. Are în palmares două turnee finale ale Campionatului Mondial - în 1986, în Mexic, a arbitrat jocul Portugalia - Maroc, scor 1-3, şi în 1990, în Italia, unde a condus partida Germania - Columbia, scor 1-1.

Nicolae Grigorescu va fi observator la Viena

În cadrul etapei din 5 noiembrie a Europa League, partida Rapid Viena - Hapoel Tel Aviv va beneficia de supervizarea lui Nicolae Grigorescu (foto) pentru arbitraj. Partida va fi arbitrată de o brigadă din Norvegia, compusă din Tommy Skjerven - Erik Raestad, Kim Andre Johnson - Brage Sandmoen, Ken Henry Johnsen - Dag Vidar Hafsas.
Skjerven are 42 de ani şi se află pe lista FIFA din anul 2001. Ultimul meci internaţional al norvegianului a fost pe 1 octombrie, PSV Eindhoven - CFR Cluj, scor 1-0, în grupele Europa League.

Arbitri echipelor româneşti în Europa League

UEFA a anunţat numele arbitrilor şi observatorilor etapei din 5 noiembrie a Europa League. Echipele româneşti angrenate în această competiţie vor avea parte de următorii oficiali.
Anderlecht Bruxelles - FC Timişoara
Tony Chapron - Emmanuel Boisdenghien, Johann Perruaux - Olivier Thual, Clement Turpin - Alexandre Castro (Franţa) - Leif Sundell (Suedia)
Tony Chapron (foto) are 37 de ani şi se află în al treilea an pe lista arbitrilor internaţionali. Nu a arbitrat până acum nici o echipă într-o competiţie oficială europeană, dar a mai fost odată în Belgia, pe 3 decembrie anul trecut, când a condus jocul din grupele Cupei UEFA dintre Standard Liege şi Sampdoria, scor 3-0. Ultimul meci internaţional arbitrat de Chapron a fost pe 1 octombrie, tot în grupele Europa League, Austria Viena - Nacional Madeira, scor 1-1. Observatorul pentru arbitraj, suedezul Leif Sundell, are 51 de ani şi a fost arbitru internaţional între anii 1983 şi 2003. Ca arbitru a avut în palmares prezenţa la turneul final al Campionatului European din anul 1996, atunci când a arbitrat sfertul de finală Germania - Croaţia, scor 2-1, dar şi finala Campionatului Mondial under 17 din anul 1991, dintre Ghana şi Spania, scor 1-0. A fost în România pe 7 august 2002, atunci când a arbitra jocul Dinamo Bucureşti - FC Bruges, scor 0-1, în turul al doilea preliminar al Champions League.
Dinamo Bucureşti - Galatasaray Istanbul
Michael Weiner - Christoph Bornhorst, Matthias Anklam - Babak Rafati, Peter Gagelmann - Marco Fritz (Germania) - Livio Bazzoli (Italia)
Michael Weiner (foto) are 40 de ani şi se află din anul 2002 pe lista FIFA. Are în palmaresul său internaţional o semifinală a Campionatului European under 19, la ediţia din anul 2003, găzduită de Liechtenstein, atunci când a arbitrat penultimul act dintre Austria şi Portugalia, scor 3-6. A mai fost la Bucureşti pe 26 august 2004, când a arbitrat în turul al doilea preliminar al Cupei UEFA jocul Steaua - Vozdovac, scor 1-2. Dacă nu a arbitart niciodată pe Dinamo, în schimb a fost pe "Ali Sami Yen", la Istanbul, pe 4 octombrie 2007, când a condus jocul Galatasaray - FC Sion, scor 5-1, în primul tur al Cupei UEFA. Ultimul meci internaţional al lui Weiner a fost pe 1 octombrie, tot în grupele Europa League, când a condus partida Fulham londra - FC Basel, scor 1-0. Observatorul pentru arbitri al partidei de pe "Dinamo", italianul Livio Bazzoli are 53 de ani şi a fost arbitru internaţional între anii 1996 şi 2001, fără a apuca să aibă un palmares internaţional prea grozav.
Fenerbahce Istanbul - Steaua Bucureşti
Thomas Einwaller - Roland Heim, Norbert Schwab - Bernhard Brugger, Dietmar Drabek - Oliver Drachta (Austria) - Jozef Marko (Slovacia)
Thomas Einwaller (foto) este unul dintre arbitrii aflaţi în lotul lărgit pentru Mondialele din vara anului viitor. La 32 de ani, Einwaller se află deja pe lista FIFA din anul 2005. Are un palmares bogat, din care amintim prezenţa la Jocurile Olimpice de la Beijing din anul 2008, unde a arbitrat finala mică, Belgia - Brazilia, scor 0-3, dar şi recentul Campionatul Mondial under 20, desfăşurat în Egipt, unde a arbitrat trei jocuri. A fost o singură dată în România, la un joc de la care nu are o amintire prea plăcută. A fost partida Dinamo - Slovan Liberec, din 20 august, în play-off-ul Europa League, joc întrerupt pe final, după ce suporterii lui Dinamo au invadat terenul. A mai arbitrat-o pe Fenerbahce pe teren propriu, pe 30 septembrie anul trecut, în grupele Champions League, atunci Fenerbahce şi Dinamo Kiev încheind la egalitate, scor 0-0. Observatorul pentru arbitri, slovacul Jozef Marko, este unul dintre apropiaţii arbitrilor români, de care a răspuns în cadrul Comisiei de Arbitri a UEFA, fiind invitat de multe ori la cursurile arbitrilor de elită din România. Mai mult, are în palmaresul său de observator finala Champions League din 1995, de la Viena, arbitrată de Ion Crăciunescu, în care Ajax a învins pe AC Milan cu 1-0.
CFR Cluj - Sparta Praga
Selcuk Dereli - Ertinc Sezertam, Mustafa Emre Eyisoy - Firat Aydinus, Blent Yildirim - Ozguc Turkalp (Turcia) - Andreas Schluchter (Elveţia)
Selcuk Dereli (foto) are 40 de ani şi se află pe lista FIFA din anul 2003. Are în palmares finala Campionatului European under 19 din Liechtenstein, din anul 2003, în care Italia a învins Portugalia cu 2-0. A arbitrat de două ori echipe româneşti în competiţii europene, de fiecare dată în deplasare: Zilina - Dinamo, scor 0-1, în turul al doilea preliminar al Champions League, pe 28 iulie 2004, şi Zaglebie Liublin - Steaua, scor 0-1, în turul al doilea al Champions League, pe 30 iulie 2007. Observatorul pentru arbitri, elveţianul Andreas Schluchter are acum 52 de ani şi a fost arbitru internaţional între anii 1998 şi 2002, fără performanţe notabile, fiind mai mult rezerve lui Urs Meier, la câteva partide internaţional importante.

Iorga şi Zbârcea s-au întors la Cornu

CS Cornu a jucat sâmbătă în cadrul unei noi etape a Ligii B Prahova la Nedelea, cu una dintre principalele candidate la promovarea în eşalonul de elită al fotbalului judeţean, formaţia Prahova Nedelea. La capătul a 90 de minute destul de tensionate, cu un fotbal aspru pe alocuri, gazdele s-au impus cu scorul de 2-1, prin golurile marcate de Aldea (2), Niţă (10), respectiv V. Urdea (27).Numai că finalul partidei a adus o serie de discuţii în tabără formaţiei CS Cornu, discuţii finalizate cu revenirea la conducerea echipei a tandemului Dumitru Iorga - Gheorghe Zbârcea. În aceste condiţii, patronului Gheorghe Vulpe a decis să se retragă, fiind urmat imediat de delegatul formaţiei, câmpineanul Cristian Aldea.

Strumica (Macedonia) - "Mladost Stadium"

"Mladost Stadium"
Este un stadion folosit în special pentru meciurile de fotbal ale echipelor de prima ligă din Macedonia, FK Belasica şi FK Tiverija. Arena are o capacitate de 6.370 locuri şi aparţine municipalităţii. Chiar astăzi aici are loc una dintre partidele unei grupe de calificare pentru Campionatului European de Juniori under 17, jocul Finlanda - Germania, care este observat de românul Dumitru Mihalache.
Strumica
Oraşul situat în sud-estul Macedoniei, destul de aproape de graniţa cu Bulgaria, şi-a luat numele de la râul Strumica, râu care străbate această localitate. Are o populaţie de aproximativ 55.000 locuitori. În Strumica sunt numeroase vestigii istorice, de la cele din perioada romană, când aşezarea se numea Tiveriopolis şi până la numeroase lăcaşe de cult, cel mai vechi datând din anul 1080.

Campionatul Mondial under 17 Nigeria, rezultatele partidelor de sâmbătă

Honduras - Argentina 0-1
Mexic - Elveţia 0-2
Nigeria - Germania 3-3
Brazilia - Japonia 3-2

sâmbătă, 24 octombrie 2009

Liga I, rezultatele partidelor de sâmbătă

Ceahlăul - Unirea Alba Iulia 1-1
Doicaru 37 - Veljovic 90
Universitatea Craiova - Sporting Vaslui 1-2
F. Costea 89 - Temwanjera 25, Genchev 50
Pandurii - Unirea Urziceni 0-0
Păcurar (Pandurii) a fost eliminat în minutul 85

Partide internaţionale, duminică, 25 octombrie

Preliminariile Campionatului European Juniori under 19
ora 15.00, Tiszaujvaros (Ungaria): Liechtenstein - Rusia
arbitru - Stanislav Todorov (Bulgaria)
ora 18.00, Nyiregyhaza (Ungaria). Ungaria - Letonia
arbitru - Olivier Thual (foto) (Franţa)
Preliminariile Campionatului European Juniori under 17
ora 14.00, Strumica (Macedonia): Turcia - Macedonia
arbitru - Euan Norris (Scoţia)
ora 14.00, Strumica (Macedonia): Finlanda - Germania
arbitru - Stephan Studer (Elveţia); observator - Dumitru Mihalache
ora 17.00, Kircaldy (Scoţia): Portugalia - Scoţia
arbitru - Richard Trutz (Slovacia)
ora 17.00, Stirling (Scoţia): Georgia - Cipru
arbitru - Ghennadi Sidenco (Moldova)
Preliminariile Campionatului Mondial Feminin
ora 14.00, Kumanovo: Macedonia - Belarus
arbitru - Karolina Radzik-Johan (Polonia)
ora 14.00, Krasnoarmeysk: Rusia - Irlanda
arbitru - Jenny Palmqvist (Suedia)
ora 15.00, Praga: Cehia - Ţara Galilor
arbitru - Gyöngyi Krisztina Gaál (Ungaria)
ora 16.00, Chernigov: Ucraina - Bosnia
arbitru - Betina Norman (Danemarca)
ora 19.30, Blackpool: Anglia - Malta
arbitru - Florence Guillemin (Franţa)

Campionatul Mondial under 17 Nigeria, partidele de duminică, 25 octombrie

ora 17.00, Calabar: Iran - Gambia
arbitru - Pablo Pozo (Chile)
ora 17.00, Enugu: Turcia - Burkina Faso
arbitru - Carlos Amrailla (Paraguay)
ora 20.00, Calabar: Columbia - Olanda
arbitru - Jerome Damon (Africa de Sud)
ora 20.00, Enugu: Costa Rica - Noua Zeelandă
arbitru - ddy Maillet (Seychelles)

Oficialii optimilor de finală ale Cupei României, de la mijlocul săptămânii viitoare

Gaz Metan Mediaş - Sporting Vaslui, marţi, ora 19.00
Augustus Constantin (Rm. Vâlcea) - Adrian Vidan (Bucureşti), Ioan Onicaş - Paul Unimăţan (Zalău) - Dan Petrescu (Bucureşti), Petru Mehedinţu (Timişoara)
Unirea Urziceni - FC Braşov, marţi, ora 21.30
Sebastian Colţescu (Craiova) - Eduard Dumitrescu (Piteşti), Bogdan Velicu (Bucureşti) - Cătălin Buşi (Rm. Vâlcea) - Ioan Danciu (Deva), Paul Costaş (Iaşi)
Astra Ploieşti - FC Timişoara, miercuri, ora 16.00
Victor Berbecaru (Rm. Vâlcea) - Ionel Popa (Paşcani), Octavian Şovre (Oradea) - Cătălin Popa (Piteşti) - Ioan Mureşan (Bucureşti), Hacic Garabet (Constanţa)
Poli Iaşi - Universitatea Craiova, miercuri, ora 18.15
Ovidiu Haţegan (Arad) - Cristian Nica (Ploieşti), Aurel Oniţă (Constanţa) - Georgian Ionescu (Buzău) - Laszlo Sajtos (Sibiu), Ioan Mărginean (Alba Iulia)
Gloria Bistriţa - Steaua, miercuri, ora 20.15
Istvan Kovacs (Carei) - Zoltan Szekely (Baia Mare), Vasile Marinescu (Bucureşti) - Teodora Albon (Cluj) - Mircea Neşu (Oradea), Gheorghe Nedelescu (Craiova)
Gaz Metan CFR Craiova - CFR Cluj, joi, ora 16.00
Radu Petrescu (foto) (Bucureşti) - Eduard Crângaşu (Ploieşti), Mihai Artene (Vaslui) - Teodor Crăciunescu (Rm. Vâlcea) - Alexandru Crişan, Nicolae Lupescu (Bucureşti)
Internaţional Curtea de Argeş - Rapid, joi, ora 18.15
Cristian Balaj (Baia Mare) - Ionuţ Babadac (Alexandria), Daniel Hulubei (Vaslui) - Cristina Dorcioman (Câmpulung) - Grigore Macavei (Deva), Paul Cazan (Bucureşti)
Dinamo - Oţelul Galaţi, joi, ora 20.15
Mugurel Drăgănescu (Breaza) - Sebastian Stoianof (Constanţa), Florin Păunescu (Rm. Vâlcea) - Cristina Babadac (Alexandria) - Dan Crăciun (Cluj), Dan Ionescu (Bucureşti)

Liga a II-a, rezultate

Seria I
Victoria Brăneşti - Tricolorul Breaza 3-0
Petrolul Ploieşti - CSM Rm. Sărat 2-0
Sportul Studenţesc - Dunărea Galaţi 2-0
FC Snagov - Delta Tulcea 2-2
Cetatea Suceava - Săgeata Stejaru 1-1
FC Botoşani - Dinamo II 2-1
Dunărea Giurgiu - Gloria Buzău 1-1
Farul Constanţa - FCM Bacău 5-0
Concordia Chiajna - Steaua II 1-0
Seria a II-a
CFR Timişoara - Gaz Metan CFR Craiova 0-3
Fortuna Covaci - Minerul Lupeni 2-2
Silvania Şimleul Silvaniei - CS Otopeni 0-2
FC Bihor - FC Baia Mare 1-2
CSM Rm. Vâlcea - FCM Tg. Mureş 2-4
Universitatea Cluj - FC Drobeta 3-0
Jiul Petroşani - Mureşul Deva 0-1
Dacia Mioveni - FC Argeş 0-1
UTA - Arieşul Turda 2-1

Abuja (Nigeria) - "Abuja Stadium"

"Abuja Stadium"
Un stadion relativ nou, inaugurat în anul 2003. A costat 360 milioane dolari şi aparţine Federaţiei de Fotbal din Nigeria. Are toate facilităţile unei arene moderne, o capacitate de 60.491 locuri, iar începând de astăzi găzduieşte partide de la turneul final al Campionatului Mondial de Juniori under 17.
Abuja
Este capitala Nigeriei, fiind aşezată chiar în mijlocul acestei ţări africane. Abuja este un oraş "planificat", fiind construit în mare parte în anii 1980 devenind pe data de 12 decembrie 1991 capitala oficială a ţării. Populaţia oraşului este estimată la 405.000 de locuitori, regiunea metropolitană cuprinde însă 1.400.000 de locuitori. Are numeroase edificii interesante, iar în împrejurimile sale sunt numeroase locuri atractive.

vineri, 23 octombrie 2009

Începe Campionatul Mondial under 17 în Nigeria

Sâmbătă, 24 octombrie
ora 18.00
Abuja: Honduras - Argentina
arbitru - Massimo Busacca (Elveţia)
Lagos: Mexic - Elveţia
arbitru - Michael Hester (Noua Zeelandă)
ora 21.00
Abuja: Nigeria - Germania
arbitru - Ravshan Irmatov (Uzbekistan)
Lagos: Brazilia - Japonia
arbitru - Howard Webb (Anglia)

Liga I, rezultatele partidelor de vineri

Oţelul Galaţi - Poli Iaşi 4-0
Giurgiu 38, 76, Ibeh 50, Pena 53-11m; Pecnik (Poli) a fost eliminat în minutul 52
Gaz Metan Mediaş - FC Braşov 1-1
Hoban 63 - Cristescu 42

Rezultatele echipelor prahovene în Liga a III-a

Argeşul Mihăileşti - Conpet 1-0
Badea 55
Petrolistul Boldeşti - Petrolul Teleajen 3-1
Oniţă 23, Arnăutu 65, Dobrinoiu 77 - Ene 29
Chimia Brazi - Viitorul Toporu 3-1
C. Vlad 9, Muţiu 21, Lazăr 39 - C. Ilie 90+1
AFC Filipeşti - Petrolul Videle 1-3
Chiriţă 89 - Nicolau 6, 39, Nica 45

Partide internaţionale, sâmbătă, 24 octombrie

Preliminariile Campionatului European Juniori under 17
ora 12.30, Teramo (Italia): Norvegia - Grecia
arbitru - Menashe Masiah (Israel)
ora 13.00, Andorra La Vella: Andorra - Irlanda de Nord
arbitru - Aleksander Gauzer (Kazahstan)
ora 16.00, Giulianova (Italia): Italia - Moldova
arbitru - Fariz Yusifov (Azerbaidjan)
ora 17.00, Andorra La Vella: Olanda - Malta
arbitru - Vital Sevastsyanik (Belarus)
Preliminariile Campionatului Mondial Feminin
ora 12.00, Baku: Azerbaidjan - Suedia
arbitru - Carina Susanna Vitulano (Italia)
ora 13.00, Erevan: Armenia - Italia
arbitru - Rhona Daly (Irlanda)
ora 13.00, Cordoba: Spania - Austria
arbitru - Natalia Avdonchenko (Rusia)
ora 15.00, Krsko: Slovenia - Finlanda
arbitru - Esther Azzopardi Farrugia (Malta)
ora 15.45, Vejle: Danemarca - Georgia
arbitru - Katalin Kulcsar (Ungaria)
ora 16.00, Grodzisk Wielkopolski: Polonia - România
arbitru - Petra Chuda (Slovacia)
ora 16.00, Atena: Grecia - Scoţia
arbitru - Tanja Schett (Austria)
ora 16.30, Zapresic: Croaţia - Irlanda de Nord
arbitru - Jana Adamkova (Cehia)
ora 17.30, Lyon: Franţa - Islanda
arbitru - Christine Beck (Germania)
ora 18.00, Bekkestua: Norvegia - Olanda
arbitru - Cristina Dorcioman (România); asistenţi - Irina Mârţ, Monica Rigo
ora 18.00, Nes-Ziona: Israel - Kazahstan
arbitru - Laurence Zeien (Luxemburg)
Preliminariile Campionatului European Feminin under 17
ora 12.00, Rzeszow (Polonia): Bulgaria - Belgia
arbitru - Ivana Vlaic (Bosnia)
ora 15.00, Banatski Dvor (Serbia): Spania - Serbia
arbitru - Helen Fulcher-ward (Anglia); observator - Liana Stoicescu
ora 15.00, Zadrugar (Serbia): Rusia - Armenia
arbitru - Venera Kahric Muradova (Azerbaidjan)
ora 15.00, Rzeszow (Polonia): Polonia - România
arbitru - Nelli Stepanyan (Armenia)

Nyiregyhaza (Ungaria) - "Stadion Varosi"

"Stadion Varosi"
Este cel mai important stadion din oraşul maghiar Nyiregyhaza, unde îşi dispută în mod obişnuit partidele de pe teren propriu formaţia locală Spartacus, care activează în prima ligă din Ungaria. Stadionul a fost construit în anul 1958 şi are o capacitate de 16.500 locuri. În aceste zile, aici are loc un turneu de calificare de juniori, sub egida UEFA.
Nyiregyhaza
Situat în nord-estul Ungariei, destul de aproape de graniţa cu România, Nyiregyhaza a fost atestat documentar în anul 1209. În prezent are o populaţie de aproximativ 120.000 locuitori, este înfrăţit cu oraşul Satu Mare, din România, iar cel mai important edificiu care merită vizitat în acest oraş maghiar este catedrala romano-catolică, situată foarte aproape de centrul oraşului.

joi, 22 octombrie 2009

Liga I, oficialii partidelor de sâmbătă şi duminică

Ceahlăul - Unirea Alba Iulia, sâmbătă, ora 16.00
Radu Petrescu (Bucureşti) - Cătălin Savu (Galaţi), Mihai Artene - Ciprian Amarandei (Vaslui) - Teodor Constantinescu (Bucureşti), Paul Costaş (Iaşi)
Universitatea Craiova - Sporting Vaslui, sâmbătă, ora 18.15
Antonio Perez Rubinos - Roberto Fernandez Alonso, Marcos Moreno Alvarez (Spania) - Andrei Chivulete (Bucureşti) - Nicolae Grigorescu (Timişoara), Octavian Goga (Braşov)
Pandurii Tg. Jiu - Unirea Urziceni, sâmbătă, ora 20.00
Augustus Constantin (Rm. Vâlcea) - Aurel Oniţă (Constanţa), Ionel Popa (Paşcani) - Marian Bordean (Sibiu) - Cornel Sorescu (Piteşti), Alexandru Popescu (Bucureşti)
Internaţional Curtea de Argeş - Astra, duminică, ora 16.00
Marian Balaci (Tr. Severin) - Gero Szabo (Cluj), Florin Păunescu (Rm. Vâlcea) - Claudiu Baboia (Bucureşti) - Ioan Igna (Timişoara), Rodion Cămătaru (Craiova)
Dinamo - Gloria Bistriţa, duminică, ora 18.00
Cirpian Danşa (Oradea) - Cristian Nica (Ploieşti), Octavian Şovre (Oradea) - Cristina Ionescu (Alexandria) - Costin Toma (Piatra Neamţ), Mircea Călin (Bucureşti)
Steaua - Rapid, duminică, ora 20.00
Stefan Messner - Markus Mayr, Gerd Atanitsch (Austria) - Robert Dumitru (Braşov) - Stan Prodan (Alexandria), Alexandru Boc (Bucureşti)
CFR Cluj - FC Timişoara, duminică, ora 21.45
Marius Avram (Bucureşti) - Ioan Onicaş (Zalău), Mircea Orbuleţ (Bucureşti) - Cătălin Buşi (Rm. Vâlcea) - Octavian Ştreng (Oradea), Adrian Ionescu (Bucureşti)

Partide internaţionale, vineri, 23 octombrie

Preliminariile Campionatului European Juniori under 19
ora 15.00, Tiszaujvaros (Ungaria): Rusia - Letonia
arbitru - Vassilios Pamporidis (Grecia)
ora 18.00, Nyiregyhaza (Ungaria): Ungaria - Liechtenstein
arbitru - Stanislav Todorov (Bulgaria)
Preliminariile Campionatului European Juniori under 17
ora 14.00, Strumica (Macedonia): Turcia - Finlanda
arbitru - Stephan Studer (Elveţia)
ora 14.00, Strumica (Macedonia): Germania - Macedonia
arbitru - Nikolai Iordanov (Bulgaria); observator - Dumitru Mihalache
Preliminariile Campionatului European Feminin under 17
ora 15.00, Chişinău: Ucraina - Moldova
arbitru - Tanja Subotic (Slovenia)
ora 15.00, Orhei: Kazahstan - Olanda
arbitru - Ginta Pece (Letonia)

Europa League, rezultate

Lazio - Villarreal 2-1
RB Salzburg - Levski Sofia 1-0
Şerif Tiraspol - Twente Enschede 2-0
Steaua - Fenerbahce 0-1
BATE Borisov - AEK Atena 2-1
Benfica - Everton 5-0
FC Bruges - Partizan Belgrad 2-0
Şahtior Doneţk - Toulouse 4-0
PSV Eindhoven - FC Copenhaga 1-0
Sparta Praga - CFR Cluj 2-0
Athletic Bilbao - Nacional Madeira 2-1
Austria Viena - Werder Bremen 2-2
Ajax Amsterdam - Dinamo Zagreb 2-1
FC Timişoara - Anderlecht 0-0
Lille - Genoa 3-0
Valencia - Slavia Praga 1-1
Celtic - Hamburger SV 0-1
Hapoel Tel Aviv - Rapid Viena 5-1
Hertha Berlin - Heerenveen 0-1
Ventspils - Sporting Lisabona 1-2
ŢSKA Sofia - FC Basel 0-2
Fulham - AS Roma 1-1
Galatasaray - Dinamo 4-1
Panathinaikos - Sturm Graz 1-0

Delegările arbitrilor prahoveni, Liga A

Petrolul '95 Ploieşti - ASO Slănic, sâmbătă, ora 11.00 (teren Petrotrans)
Răzvan Ioana - Irinel Georgescu, Ionuţ Gheorghe - Decu Crângaşu
CS Băneşti - Artsani Păuleşti, sâmbătă, ora 11.00
Doralin Bârziloiu - Valentin Dumitru, Emil Mateescu - Mihai Ion
CS Ceptura- Podgoria Vadu Săpat, duminică, ora 11.00
Răzvan Radu - Irinel Georgescu, Sorin Nistor - Constantin Şerban
Unirea Urlaţi - CS Brazi, sâmbătă, ora 15.00
Gabriel Cojanu - Gabriel Brăila, Sorin Nistor - Marin Iancu
Intersport Plopeni - Victoria Fântânele, sâmbătă, ora 15.00
Mihai Amorăriţei - Emil Bozieru, Cristian Lefter - Viorel Badea
Tineretul Tomşani - Caraimanul Buşteni, sâmbătă, ora 15.00 (teren Loloiasca)
Alin Gheorghe - Louis Oprescu, Valentin Zanfir - Constantin Safta
Cheile Doftanei Brebu - Avântul Măneciu, sâmbătă, ora 15.00
Andrei Antonie - Bogdan Bucur, Dan Bunea - Teodor Negoiţă
Petrolul II Ploieşti - Unirea Câmpina, vineri, ora 15.00
Ciprian Piciu - Ionuţ Gheorghe, Ionel Gheonea - Maria Pătraşcu
Voinţa Bălţeşti - Gloria Vâlcăneşti, duminică, ora 11.00
Laurenţiu Piciu - Marcel Marin, Adrian Stoenoiu - Contantin Chirilă

Delegările arbitrilor prahoveni, Liga B

Seria Est
Carpaţi Sinaia - Juventus Ploieşti, sâmbătă, ora 15.00
Valentin Marinică - Dănuţ Săcuiu, Andrei Sotir - Ioan Andreoiu
Progresul Drăgăneşti - Avântul Tomşani, sâmbătă, ora 15.00
Laurenţiu Piciu - Ionel Gheonea, Ionuţ Necula - Viorel Băltăţeanu
CS Blejoi - AS Văleni, sâmbătă, ora 15.00 (teren Lipăneşti)
Marcel Marin - Eduard Pârâianu, Andrei Popa - Marian Popa
Voinţa Măgurele - Voinţa Vadu Părului, sâmbătă, ora 15.00
Răzvan Radu - Mihaela Băcescu, Alexandru Mihăilă - Gheorghe Baciu
Unirea Lipăneşti - Progresul Bucov, duminică, ora 11.00
George Frăţilă - Cătălin Popovici, Gabriel Brăila - Virgil Dridea
AS Podenii Noi - Tinereţea Izvoarele, sâmbătă, ora 15.00 (teren Valea Dulce)
Florin Ionescu - Mihai Vizitiu, Bogdan Crudu - Vasile Tabără
Avântul Iordăcheanu - Gloria Plopu, duminică, ora 11.00
Gabriel Cojanu - Alexandru Chivu, Ştefan Dobre - Constantin Dobre
Viticultorul Dârvari - Viitorul Fulga, duminică, ora 11.00
Vasile Tiron - Adrian Preduş, Ionuţ Mateoiu - Ion Marin
Ştiinţa Albeşti - Voinţa Ciorani, duminică, ora 11.00
Marius Petre - Mihai Vizitiu, Adelina Vâlcu - Costin Firică
Seria Vest
Gloria Odăile - Unirea Cocorăştii Colţ, duminică, ora 11.00
Marian Iamandi - Vlad Ioniţă, Nicolae Dobre - Ion Voinea
Flacăra Mălăieşti - CS Şirna, sâmbătă, ora 11.00
Valentin Marinică - Alexandru Ilie, Adrian Băzăvan - Paul Roşală
Gloria Ologeni - Brădetul Ştefeşti, sâmbătă, ora 11.00
Adrian Calestru - Louis Oprescu, Alexandru Nica - Alexandru Niţă
Victoria Bordeni - Intersport Călineşti, duminică, ora 11.00
Nicolae Iosif - Dan Avram, Ştefan Călăraşu - Nicolae Vereu
Rio Cocoşeşti - Voinţa Vărbilău, sâmbătă, ora 15.00 (teren Păuleşti)
Marius Diaconu - Mihai Frăţilă, Romulus Sprânceană - Gheorghe Andrei
CS Floreşti - Luceafărul Drajna, sâmbătă, ora 15.00
Viorel Căunei - Roxana Bănăseanu, Laurenţiu Şandru - Radu Vasile
Prahova Nedelea - CS Cornu, sâmbătă, ora 15.00
Bogdan Banu - Ionuţ Florescu, Mihai Bucuroiu - Mitu Roşu
Montana Valea Doftanei - Petrolul Băicoi, sâmbătă, ora 15.00
Alexandru Vereu - Dragoş Pantilie, Nicolae Iosif - Ioan Pavel

Delegările arbitrilor prahoveni, Liga C

Seria Ploieşti Municipiu
CS Brazi II Popeşti - Unirea Corlăteşti, duminică, ora 11.00
Eduard Pârâianu - Florin Bureaţă, Mariana Ene - Vasile Aurelian
AS Strejnic - Unirea Teleajen, duminică, ora 11.00
Cristian Lefter - Bogdan Negoiţă, Adrian Zincă - Radu Vasile
Sori Tg. Nou - FC Ploieşti Vest, duminică, ora 11.00
Andrei Nedelcu - Mihai Grigore, Tiberiu Bunoiu - Ioan Nistor
AS Tg. Vechi - Astra II Ploieşti, sâmbătă, ora 15.00
Marius Petre - Alexandru Chivu, Vlad Ioniţă - Marian Puşcaş
Unirea Petrol Râfov - RATP Ploieşti, duminică, ora 11.00 (teren Buda Palanca)
Răzvan Ioana - Aura Pană, Silviu Bucuri - Viorel Băltăţeanu
Sansar Malu Roşu - Dalina Bărcăneşti, duminică, ora 11.00 (teren Pleaşa)
Mihai Vasile - Cristian Gyorgy, Costin Crângaşu - Răzvan Frăţilă
AS Rachieri - AS Cătunu, sâmbătă, ora 15.00
Cristian Voicilaş - Ovidiu Nuţă, Adrian Păduraru - Florinaş Piciu
Speranţa Olari - Intersport Ploieşti, duminică, ora 11.00
Mihai Bucuroiu - Laurenţiu Anton, George Dumitrache - Traian Notaru
Seria Ploieşti Teritoriu
Viitorul Predeşti - Victoria Pisculeşti, duminică, ora 11.00
Andrei Sotir - Ionuţ Stanciu, Ionuţ Bălănescu - Răzvan Dincuţă
AS Potigrafu - Viitorul Poienarii Burchi, duminică, ora 11.00
Ionuţ Florescu - Andreea Popa, Laurenţiu Dragu - Constantin Constantinescu
Tricolor Varniţa - Unirea Brăteşti, duminică, ora 11.00
Ionuţ Gheorghe - Gabriel Ghidia, Dumitru Ofrim - Mihail Ionescu
Viitorul Ariceşti - Progresul Pucheni Moşneni, duminică, ora 11.00
Dănuţ Săcuiu - Bogdan Banu, Răzvan Petcu - Mitu Roşu
Arizona Zalhanaua - Cetatea Coada Izvorului, duminică, ora 11.00
Bogdan Bucur - Mădălin Ionescu, Ionuţ Popescu - Gheorghe Mihai
Concrodia Ariceşti - Steaua Ologeni, duminică, ora 13.00
Bogdan Banu - Dănuţ Săcuiu, Răzvan Petcu - Mitu Roşu
Prahova Tg. Vechi - NG Brătăşanca, duminică, ora 11.00
Alexandru Vereu - Alexandru Grosu, Aexandru Ene - Marian Enache
Voinţa Hăbud - AFC Filipeşti, duminică, ora 11.00
Valentin Dumitru - Mihai Ghiţă, George Roşu - Laurenţiu Sotir
Viitorul Crivina - Triumf Stoieneşti, duminică, ora 11.00
Valentin Zanfir - Georgian Radu, Mihai Moise - Nelu Ştefănescu
Seria Mizil
AS Malamuc - Şoimii Apostolache, sâmbătă, ora 15.00 (teren Olari)
George Frăţilă - Claudiu Rotaru, Andrei Moise - Constantin Dumitrache
Avântul Boldeşti Grădiştea - Inter Ciupelniţa, sâmbătă, ora 15.00
Ciprian Piciu - Adrian Calestru, Alexandru Ilie - Constantin Panait
Steaua Vâlcele - Steaua Sângeru, sâmbătă, ora 15.00 (teren Colceag)
Vasile Tiron - Mădălin Ionescu, Doru Petre - Mihai Bolgiu
Progresul Boldeşti Grădiştea - AS Balta Doamnei, sâmbătă, ora 12.45
Adrian Calestru - Ciprian Piciu, Alexandru Ilie - Andrei Cosma
Viitorul Iordăcheanu - Rapid Sălciile, sâmbătă, ora 15.00
Cătălin Popovici - Alexandru Ioniţă, Robert Popescu - Cincinat Aurelian
Viitorul Zănoaga - Voinţa Călugăreni, sâmbătă, ora 15.00
Adrian Stoenoiu - Florin Georgescu, Mihai Cernea - Paul Roşeală
Rapid Dârvari Pantazi - AS COlceag, sâmbătă, ora 15.00
Mihai Vasile - Cristian Gyorgy, Cristian Damian - Silviu Pantilimonescu
Seria Slănic
Stejarul Goruna - Voinţa Livadea, duminică, ora 11.00 (teren Ţipăreşti)
Claudiu Rotaru - Flavius Savu, Cornel Cârjan - Constantin Rădulescu
Avântul Bertea - Juventus Călineşti, duminică, ora 11.00
Stelian Mălăroiu - Eduard Dragomir, Diana Florea - Ştefan Iliescu
Tinereţea Poiana Trestiei - CSM Câmpina, duminică, ora 11.00 (teren Cosminele)
Bogdan Crudu - Mihaela Băcescu, Mihai Gheorghe - Teodor Negoiţă
Avântul Măgureni - Prahoviţa Măgureni, duminică, ora 11.00
Daniel Bunea - Romulus Sprânceană, Bogdan Stanciu - Ioan Pascu
Tineretul Gura Vitioarei - Viitorul Ţipăreşti, duminică, ora 11.00
Ciprian Piciu - Mihai Frăţilă, Lucian Catinca - Cătălin Romanescu
CS Băneşti II - Voinţa Gornet, duminică, ora 11.00
Dragoş Pantilie - Costin Băncilă, Vasile Burlacu - Ioan Vasiloiu
Ştiinţa Homorâciu - Flanş Plast Mislea, duminică, ora 11.00 (teren Izvoarele)
Alin Gheorghe - Ionuţ Necula, Emil Tincu - Vasile Tabără
Tricolor Coţofeneşti - Petrolistul Podenii Vechi, duminică, ora 11.00
Lurenţiu Şandru - Răzvan Dosaru, Valentin Ene - Constantin Simion

Delegările arbitrilor prahoveni, juniori

Juniori A
Kaproni Boldeşti - Conpet Ploieşti, sâmbătă, ora 11.00
B. Negoiţă - F. Bureaţă
Ştiinţa Albeşti - Unirea Câmpina, sâmbătă, ora 10.00
Al. Nica - I. Popescu, St. Dobre
Progresul Bucov - Cheile Doftanei Brebu, sâmbătă, ora 11.00
A. Preduş - M. Ghiţă, L. Catinca
CS Ceptura - Avântul Iordăcheanu, sâmbătă, ora 11.00
G. Radu - Ad. Vâlcu, Andreea Popa
CS Floreşti - Intersport Plopeni, sâmbătă, ora 11.00
Ştefan Călăraşu - Silviu Bucuri, Aura Pană
CS Brazi - Unirea Urlaţi, sâmbătă, ora 10.00
Em. Tincu - R. Petcu, L. Anton
Juniori B
Ştiinţa Homorâciu - Petrolul '95 Ploieşti, sâmbătă, ora 12.00 (teren Izvoarele)
A. Zincă - C. Cârjan
Luceafărul Drajna - Matizol Ploieşti, sâmbătă, ora 11.00
M. Bucuroiu
Unirea Lipăneşti - Voinţa Bălţeşti, sâmbătă, ora 11.00
L. Şandru - M. Cernea, Fl. Georgescu
Tinereţea Izvoarele - Tineret Tomşani, sâmbătă, ora 10.00
A. Zincă - C. Cârjan
Avântul Măneciu - Unirea Teleajen, sâmbătă, ora 11.00
I. Mateoiu
CS Brazi - AS Văleni, sâmbătă, ora 12.00
R. Petcu - Em. Tincu, L. Anton
Artsani Păuleşti - Intersport Călineşti, sâmbătă, ora 11.00
I. Stanciu - I. Burlan, I. Bălănescu
AFC Filipeşti - Caraimanul Buşteni, sâmbătă, ora 11.30
Andrei Nedelcu - Mihai Grigore, Bogdan Stanciu
Conpet Ploieşti - Intersport Plopeni, sâmbătă, ora 11.00
G. Ghidia - Cr. Damian, D. Petre
Podgoria Vadu Săpat - Petrolul Teleajen, sâmbătă, ora 11.00
N. Dobre - L. Dragu, G. Pipelea
Juniori C
Chimia Brazi - AS Băneşti, sâmbătă, ora 10.00 (teren Vega)
St. Mălăroiu - Alexandru Grosu, Al. Ioniţă
AFC Filipeşti - Gloria Vâlcăneşti, sâmbătă, ora 10.00
Bogdan Stanciu - Andrei Nedelcu, Mihai Grigore
Petrolul '95 Ploieşti - HM Junior Câmpina, sâmbătă, ora 9.00 (teren Petrotrans)
M. Gheorghe - M. Moise, C. Roşu
CSM PLoieşti - ASO Slănic, duminică, ora 10.00
Ov. Nuţă - V. Păduraru, M. Popescu
Intersport Plopeni - Petrolul Tinosu, sâmbătă, ora 11.00 (teren Ţipăreşti)
Ed. Dragomir - R. Popescu

Viena - "Franz Horr Stadion"

"Franz Horr Stadion"
Este un stadion situat în sudul capitalei Austriei, unde îşi dispută meciurile de pe teren propriu formaţia Austria Viena. Stadionul a fost construit în anul 1925 fiind folosit de o echipă a imigranţilor cehi. Refăcut după al doilea război mondial, din anul 1973 stadionul găzduieşte meciurile de pe teren propriu ale formaţiei Austria Viena. Stadionul poartă numele primului preşedinte al Asociaţiei de Fotbal din Viena, decedat în anul 1974. Arena o capacitate de 12.500 locuri, iar în această seară găzduieşte partida din Europa League dintre Austria Viena şi Werder Bremen.
Viena
Nu este numai capitala Austriei şi capitala fostului Imperiu Habsburgic, ci una dintre cele mai visate destinaţii turistice de pe Glob. Scăldată de Dunărea albastră, capiala valsului, Viena are toate atributele unei destinaţii turistice de invidiat. Aici poti fi văzute Palatul Schonbrunn, Palatul Belvedere, Cartierul Muzeelor, Karlskirche, Catedrala Sf. Ştefan, sediul Primăriei (foto) şi al Parlamentului, Muzeul Sissi, dar merită să faceţi o plimbare şi până la Turnul Dunării, în apropiere de sediul ONU. Priveliştea de la restaurantul rotativ din vârful său face toţi banii. Iar o plimbare în Viena nu ar fi completă fără un tur pe Ringstrasse, mai ales la ceas de seară, dar şi fără o escapadă în Prater, unul dintre cele ai mari şi mai frumoase parcuri din Europa, cu celebra sa Riesenrad, roata uriaşă, din care priveliştea este superbă.